pondělí 13. června 2016

Fenomén "swatchování" očních stínů

Teto článek vznikl naprosto spontánně, na základě mnoha nesmyslů a zavádějící informací, které se různě po internetu a Instagramu na denním pořádku objevují. Článek je vyloženě můj názorový a můžete ho brát jako návod a pomoc na co se zaměřit, pokud stíny vybíráte a následně kupujete na základě swatchů na internetu.V první řadě je dobré si uvědomit, že swatch jako takový, slouží v první řadě pro pomoc s výběrem odstínů a prioritně neznázorňuje vlastnosti daného stínu. Samozřejmě na něm lze poukázat například na pigmentaci, ale právě ta bývá v mnoha případech naprosto zavádějící. Vzhledem k tomu, že se vám na svých fotkách snažím ukázat barvy stínů, a potřebuji tedy, aby byly dobře viditelné, na stíny celkem tlačím a nanáším je v silné vrstvě. Případně pod ně dávám ještě bázi. A to třeba i proto, že foťák barvám výrazně ubírá a stíny někdy na fotce ani nejsou vidět, nebo se neblíží realitě na oku. Což se týká převážně těch světlých matných tělových, které mají pigmentaci třeba i dobrou, ale na fotce splývají s pletí. (Což je na víčku také jejich úkol.) Není to tedy vada pigmentace, právě naopak.Oční stíny jsou vyráběny převážně k aplikaci štětci, pokud není vyloženě uvedeno jinak. Nanášení swatche na ruku prstem tedy nemusí být nutně reálnou ukázkou pigmentace stínu. Velmi často mi při nanášení stínů na ruku přijde pigmentace slabá, ale při nanášení štětcem na oko je naprosto perfektní. Je také dobré vědět, že pigmentace není jediný aspekt stínu, který je třeba hodnotit. Proto vždy k fotkám přidávám slovní popis, kde napíšu o kladných a záporných vlastnostech stínu.

Velmi často mi přijde, že si někdo mastnou rukou sáhne do stínu, jednou si s ním přejede ruku a oznámí, že stín je špatný, protože je málo pigmentovaný. Což samozřejmě běžný uživatel (nebo začátečník) v podstatě nemá šanci poznat. Šanci to poznat má člověk ve chvíli, kdy má konkrétní stín doma a ví, že má pigmentaci dobrou. Čím více stínů jsem nahromadila :D, tím častěji se s tímto fenoménem setkávám. A myslím si, že je to špatně. Protože na základě mnoha recenzí bych si nekoupila stíny, které dnes mám doma a jsem s nimi spokojená.


Swatche obecně prohlížím převážně kvůli odstínům a následné informace hledám hlouběji. Pokud recenze obsahuje pouze fotku stínu na ruce a následné hodnocení pigmentace, popřípadě ještě prášivosti, odcházím hledat jinam. Protože u stínů hledám i mnoho jiných vlastností. A to například "ztrácivost". Pokud tento pojem u mě někdy zahlédnete, je tím myšlena ztráta intenzity pigmentace během rozmazávání stínu. Což je mimochodem jeden z hlavních ukazatelů, abych nějaké stíny prohlásila za vážně opravdu dobré. Také si myslím, že je to jeden ze základních rysů kvalitních stínů, nehledě na jejich cenu nebo pigmentaci.Pro jednoznačné porozumění mých úvah jsem vzala několik dražších paletek a vybrala z nich typově podobné stíny. Ty jsem nanesla čistým prstem (používám brush Cleaner, abych si je neumastila) a pak také štětcem na ruku s bází. Protože kdo dnes na víčka bázi nepoužívá? Myslím, že výsledné fotografie jsou víc než vypovídající a průkazné.

Na fotce nahoře můžete vidět swatche světlých matných stínů. Stíny jsou nanášeny prstem a s bází. Bez báze by na mém odstínu pleti nebylo s velkou pravděpodobností nic moc vidět. Za to je ale vidět jedna věc. Pigmentace se zdá být u všech téměř stejná. Všimla jsem si, že světlé matné stíny bývají často kritizovány, protože jsou "málo" pigmentované. Otázkou je, co je opravdu málo pigmentované a co je jenom "přirozený odstín" který má splynout s pletí. Nevím jak vy, ale já si nedokážu "intenzivní/zářivý matný tělový stín" ani představit. ;-) Mohlo by se tedy zdát, že například Bobbi Brown, druhý stín odspodu, je málo pigmentovaný. Já si to nemyslím, pigmentace je dostačující, pouze je to velmi podobný odstín mé pleti. (Nahoře na fotce je jeden vynechaný swatch a jedná se o odstín Bone od Bobbi Brown, který mám ve dvou paletkách a zapomněla jsem na to. :))


Jeden z nejvíc zajímavých "pokusů" bylo zkoušení tmavých matných stínů. Vybrala jsem záměrně velmi oblíbené a spíš dražší paletky. A samotnou mě překvapilo, že tolik vychvalované stíny, třeba UD, se na ruce chovají průměrně. Tím neříkám, že jsou špatné, ale v tom je právě ta pointa dnešního článku.
Na první fotce (nahoře vlevo) jsou stíny nanesené bez báze prstem. Pigmentace je i tak u většiny odstínů slušná. Kdybych na stíny víc tlačila, bylo by to ještě o kousek lepší. Kupodivu mi tímto způsobem přišly nejméně pigmentované stíny UD a TF. Oba Black Out mě vyloženě zarazily a tentokrát není chyba v míře nabrání produktu. Black out v Naked paletce je prostě o poznání méně pigmentovaný než ten, který mám v paletce Gwen. Což chápu, protože mohlo dojít ke změně složení, nebo nějaké inovaci.


Ačkoliv se vám na fotkách může pigmentace zdát slabší, je potřeba si uvědomit, že na oku je tato míra více než dostačující. Proto nikdy nehodnotím pigmentaci na ruce. Vyjímkou jsou barevné stíny. Ty většinou bývají špatně vidět i na oku, pokud jejich pigmentace na ruce není dobrá. Ale i perfektní barevná pigmentace může začít pokulhávat, jakmile vezmu do ruky štětec. Nahoře uprostřed jsou totožné stíny nanesené chlupatým štětcem s přírodními štětinami.

Na poslední fotce tmavých matných stínů (fotka nahoře úplně vpravo) jsou nanesené také chlupatějším štětcem na blending, ale za to s umělým chlupem. Překvapilo mě, jak velký rozdíl to je. Osobně na rozmazávání stínů nikdy nepoužívám umělý chlup a tak jsem o míře rozdílu netušila. Opět berte v potaz, že jsem je nanášela na ruku, a na oku se budou stíny chovat trochu jinak! (Po kliknutí se fotky zvětší.)

Kdybych to měla shrnout, Bobbi se swatchuje prstem nejhůř a vypadá, že má nejslabší pigmentaci. Ve skutečnosti jsou to ale jedny z nejlepších stínů. Pěkně se rozmazávají, nedělají fleky a při blendění (na fotky jsem jednou namočila a pak několikrát přejela štětcem po ruce) se jejich barva ztrácí velmi pomalu a rovnoměrně. Hodně podobně jsou na tom stíny UD, které mají na oku pěkné syté barvy a o malinko méně práší. Samozřejmě beru v potaz i jejich výdrž, která je stejná jako u Bobbi. Too Faced stíny jsou také ve výsledku dobré, pigmentace i intenzita na oku jsou nadprůměrné, trochu mi při rozmazávání flekatí, ale drží dobře.Jen na ukázku jsem pro vás vyfotila ještě stíny, které mají formu slisovaných třpytek (fotka je pod barevnými) a pak nějaké ty barevné. Slisované třpytky jsem nanášela prstem na ruku s bází. Barevné stíny jsou nejprve prstem a pak klasickým placatým přírodním štětcem (all over shader) a spíše jsem je "uplácávala".Je až s podivem, jak mají všechny značky problém s barevnými stíny. Až na vyjímky bych si představovala pigmentaci rozhodně větší a celkově lepší. Samozřejmě stíny se shimmerem jsou na tom o něco lépe než ty se třpytkami. Každopádně barevný základ je vesměs u všech průměrný a málokterý stín se na oku ukáže stejně jako v paletce.

Jejich reálná pigmentace se ukazuje ve chvíli, kdy je nanáším štětcem. Některé stíny, které na ruce prstem vypadaly bídně, jsou pak správným štětcem pigmentované dostatečně a pěkně. Většina špatně pigmentovaných barev má pak na oku tendenci působit lehce zašedle a jakoby špinavě. Až by člověk neřekl, že jsem fotila paletky z parfumerie. :) Musím na rovinu přiznat, že já extra barevné stíny moc nenosím. Díky tomuto článku jsem přemýšlela nad tím, jestli to právě není tím, že se mi s nimi hůře pracuje. 

Poslední jsou tedy "slisované třpytky". Tento typ stínů je velmi efektní a také se s ním nejhůře pracuje. Nejlépe to jde prsty a jednoznačně a na plné čáře vyhrává Bobbi Brown. Protože žádné jiné nejsou uživatelsky tak přívětivé jako tyhle.

¨

Pevně doufám, že jsou mé myšlenky z fotek názorně vidět a vy pochopíte, kam tím mířím. Vybírat si paletky podle swatchů na fotce na internetu je prostě risk a vy můžete být zklamané, i naopak překvapené. Občas si nad stíny říkám, to bude hrůza a následně zjistím, že na oku se chovají naprosto příkladně a ukázkově. 

Posledním bodem dnešního článku je má "krátká" úvaha na téma prášivosti stínů, protože to samozřejmě ze swatchů nepoznáte a je to velmi časté téma při hodnocení. Prášivost stínů je daná nejen jejich konzistencí, namletím a intenzitou slisování, ale v některých případech i jejich pigmentem a obsahem třpytek. Stíny práší všechny. Ještě jsem se nesetkala se stíny, které by neprášily vůbec. A než by někdo mohl začít vykřikovat, že to není pravda, podívejte se na ně ještě jednou. Každý má hranici co pro něj "ještě nepráší" a "už práší" (a práší jako prase :D) někde jinde. Takže jako hnidopich říkám, že práší všechny. Některé tak málo, že tomu říkáme, že nepráší. Kdyby totiž stíny "neprášily" vůbec, nedostaneme je na oko. Logicky. Pro milovníky UD kteří tvrdí, že Urban Decay prostě nepráší, přikládám fotky stínů po nabírání jemným štětcem s přírodním chlupem za účelem swatchů na fotkách výše. Mně osobně prášení stínů nevadí v případě, že je nemám pod okem v nesmyslné vrstvě. Prášení v panu v paletce mi nevadí vůbec.

Dalším faktickým bodem je také to, jaký štětec použijete. S dobře zvoleným štětcem, pro jehož chlupy byla textura vytvořena, se vám bude pracovat nejlépe. Nejen že naberete dostatečné množství pigmentu a bude se vám s ním dobře rozmazávat, ale také bude stín prášit výrazně méně. Můžete začít zlehka a zkusit místo umělých chlupů ty syntetické a naopak. Postupně také zjistíte, že není přírodní chlup jako přírodní chlup. Chce to spoustu času a trpělivosti, ale po čase se na stíny jen podíváte (nebo se jich dotknete) a budete vědět, jaký štětec na ně bude nejvhodnější. 

Doufám, že vás můj deseti stránkový elaborát neunudil k smrti :D a něco nového jste se dozvěděli, případně si dotvořili váš vlastní názor na swatchování stínů obecně. :)

Vybíráte paletky podle swatchů na internetu? Také máte doma stíny, které na ruce vypadají příšerně, ale na oku jsou skvělé? :) Těším se na diskuzi! L.

25 komentářů:

 1. Skvělý článek! Já mám doma opak - Naked 2 je skvěle pigmentovaná při nanášení prstem, ale štětci mi stíny nejdou nabrat a na víčku vypadají vyblitě. Naopak s Naked Smoky nemám problém. Moc mě to mrzí, protože nanášet stíny na víčko prstem nemám ráda. Jediné, co mě napadlo, je pořídit štětec s přírodním chlupem, protože doma mám jen syntetiku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, jako já z Naked 2 taky nejsem nijak nadšená... Viz swatche stínu Black out.. Není to hrůza, ale pracovat s tím úplně s snadné není. Takže nejsi sama :-) navíc také nemám ráda používání prstů ;-)

   Vymazat
 2. Wau! Tak toto je clanek! Ja stiny vic nepouzivam nez pouzivam, ale vsimla jsem si, ze swatche vypadaji u kazdeho jinak, takze bych se na to vubec nespolehala... Nejlip si vsechno osaham👅👅👅

  Andreablog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se článek líbí. :-) přesně proto, že u každého vypadají swatche jinak, jsem psala tenhle článek. Aby bylo jasné, jak to dělám já a taky, abych napsala svůj názor na to. :-)

   Vymazat
 3. Skvěle propracovanej článek :) Ráda jsem si početla zajímavé informace

  OdpovědětVymazat
 4. Vsechno prasi :D ja taky nechapu proc tohle neustale nekdo hroti a bere to jako znak kvality. Ja bych spis rikala rychleji nebo pomaleji ubyvajici z paletly a vubec to nevztahovala ke kvalite stinu jako takoveho. Spis kdyz uz tak zda prasi ze jsou suche jak trout,nebo prasi maslovite - treba meet matte..prasi jako ze hutne :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak rychlost jakou mizí stíny nedokážu zhodnotit :-D ještě se mi to při tom množství stínů fakt nepovedlo s žádným... Naprosto si to vystihla s Meet Matte Trimony. S jemnými štětci práší málo, jinak tak průměrně, ale jakoby mazlavě.. Proto jsou tak dobré..

   Vymazat
 5. Krásný článek. Popsala jsi to skvěle. Já swatche vyhledávám většinou jen kvůli odstínům, když nemám možnost prohlédnout si produkt v obchodě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přiznám, že do testerů v obchodech nesahám. Navíc tam člověk stejně nemá čas si je pořádně prohlédnout plus umělé světlo. Já mám obecně raději swatche na internetu, podívám se na několik a pak si jen zajdu nakoupit s jasným cílem :-)

   Vymazat
 6. Skvělý článek, naprosto souhlasím. Ono vybírat cokoliv podle fotek na internetu je vlastně risk, ať už to jsou stíny nebo rtěnky a nedejbože makeup. =D
  Každopádně mám doma taky pár stínů, které jsou na swatchích nic moc, ale když je nanesu na oko, je to už úplně o ničem jiném. Bohužel jsou teda i ty opačné případy.
  Mně osobně taky trochu toho prášení nevadí, jak píšeš, bez něj bychom stíny na oko přece ani nedostali. =D
  =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji! :) Já se koukám v podstatě jen na barvy a pak mám oblíbené blogerky, podle kterých se rozhoduji, zda danou věc potřebuji, nebo ne. Většinou mi ale stačí, že se mi něco vizuálně líbí a kupuji :D

   Vymazat
 7. Jeden z Tvojich najlepších článkov ! Bez debaty. Ja ako laik toto nemám absolútne odkiaľ vedieť a takto napísané, rozpísané a zrecentované mi je to úplne jasné.
  Ja svoje vecičky na oči ešte hľadám a ten svoj top som ešte nenašla, zatiaľ.
  Článok si ukladám medzi svoje obľúbené články a určite sa k nemu ešte vrátim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak to mě opravdu velmi těší! Jsem ráda, že jsi v něm našla co potřebuješ! :)

   Vymazat
 8. Hodně super článek, velmi originální, asi jsem ještě nikde nic podobného nečetla :) Super! :) Obdivuju tak krásné fotky swatchů, mě prostě nejdou tak hezky, nevím proč, možná to jen foťák tak dobře nezachytí..Souhlasím s tím, že vybírat podle swatchů je hodně riskantní, já podle swatchů vybírala jednu paletku (Nude Tude) a ačkoliv jí miluju, v reálu byla o dost jiná, než co jsem očekávala podle swatchů. Vždycky je nejlepší odskočit si třeba do Sephory a tam nějakou tu paletku třeba oswatchovat, protože to je jistější. Třeba na mojí (bledé) pleti je většina stínů nevýrazná, takže pro mě je ten výběr dost horší než třeba pro trošku tmavší typy. :D

  Ještě jednou chválím perfektní článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu moc děkuji a velmi mě to těší! :) Snažila jsem se napsat něco nového a hlavně s informacemi, které mi přijdou důležité ohledně kupování stínů podle obrázků na internetu.. :) Také mi vadí když někdo prohlašuje o stínech že nejsou dobré, když prostě jsou.. Stíny nejsou krém, pokud jsou objektivně dobré, měly by vyhovovat víceméně všem. :)

   Vymazat
 9. Veľmi pekný článok, ja sa tiež musím pripojiť k tým, ktoré sa smejú nad zmienkou o prášivosti. Veď keď je raz tieň práškovej konzistencie, tak je z hľadiska fyziky asi samozrejmé, že prášiť bude, nie? :D
  Taktiež nerozumiem, prečo toľko žien fandí maslovej konzistencii, to je asi to najhoršie, s čím som sa ja mohla stretnúť (aj keď chápem, že každý máme iné oko).
  A posledná vec, pri ktorej som si vždy klepala o čelo, bolo, keď som videla niekoho v recenzii opísať práškový tieň, že "konzistencia je maslová".
  Tak som teda rada, že sa mi to celé len nezdá. :)
  No a k tým swatchom, o ktorých je celý článok, je to poučné a určite budem brať na vedomie pri recenzovaní tieňov. Swatche do jedného takého článku už mám ale nafotené bez bázy, lebo viem, že mnoho dievčat neuznáva fotky s bázou a chcú tie tiene vidieť "reálne". Lenže fakticky druhá vec je, že ja sa bez bázy z domu ani nepohnem, neverím proste, že by to ktorýkoľvek tieň prežil celý deň. :) A hlavne aj s intenzitou farby to pomôže. Takže súhlasím, je fajn, že máš na túto vec vlastný názor. Vlastne som tu prvýkrát, tak sa tu porozhliadam viac. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já naopak "máslovou konzistenci" vyhledávám. Říkám to o stínech, které nejsou úplně suché, tudíž lépe přilnou k víčku a lépe se díky tomu objeví pigment. Tyhle typy stínů vypadají na oku extra pigmentovaně a celistvě. Při swatchování jsou na dotek až skoro krémové, jak jsou hebké a měkké... Takové stíny mám moc ráda a prášit můžou, to mi vůbec nevadí, pokud je za půl dne nebudu mít místo na víčku pod okem.

   Swatche stínů na blog bez báze jsou nesmysl. Z prvé, stíny si člověk dává na oko, ne na ruku, na oko většina z nás použije i bázi a nejdůležitější věc, foťáky ubírají velkou část barev.. Takže dámy co to chtějí mít "reálné" z fotek stejně nic nepoznají, protože se pigmentace neukáže. Důležitým poznatkem je také to, že víčko bývá mastnější než předloktí, tudíž se stíny i na víčku bez báze ukážou lépe. Na takové čtenářky se vyprdni a normálně na ruku bázi použij, stačí báze pod makeup, i tak se pěkně ukážou barvy a nemusíš se bát ani se stíny trochu přitlačit. Foťák opravdu ubírá..

   Moc ti děkuji za milý a zajímavý komentář! :)

   Vymazat
  2. Aha, tak potom je skôr pravdepodobnosť, že som také tiene ešte nevyskúšala, tak potom nevravím nič. Ja som si krémový či maslový tieň predstavovala ako taký ten mega mazľavý, čo sa ti do polhodiny začne zlievať. :D

   Tiež pravda, že na oku ten tieň pôsobí úplne inak, než na ruke. Aspoň to mám teda odfotené aj formou líčení - prvý pokus, no, v ďalších článkoch to skúsim s bázou. :) Inak tiež som si všimla, že fotky strašne uberajú z farieb, prekvapilo ma to... ale aspoň som si ujasnila, že budem viac veriť podrobnému textu, než fotkám.
   V podstate aj rúž mi pripadá nezmyselné fotiť len na ruke, keď na perách vyzerá úplne inak... lepšie si ho na sebe predstavím, keď ho vidím aj na inej tvári... asi to tak bude aj s tieňmi. :)

   Vymazat
 10. Článek jsem zhltla jedním dechem... Tvoje hluboké úvahy mě neskutečně baví... I když se ze swatchování o stínu nedovím nic moc... Stejně ho miluju!!! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ha ha! :-D Já taky, furt si tu něco šmudlám /šmudláme... Bez toho to prostě není ono ;-)

   Vymazat
 11. To jsem si zas pěkně početla, opět "výživné" ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D To jsem moc ráda... Snad to není myšleno ironicky ;-)

   Vymazat
 12. Já jsem třebas ty matné stíny z Vice 3 od UD nezvládla dostat na oko vůbec :) Jak je to se swatchováním jsem zjistila hned, jak jsem to chtěla zkusit sama. Na víčku jde všechno, na ruce - pekelný problém :) .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, občas to na ruce nejde a na víčko není problém. A občas je to taky naopak. :) Vice 3 nemám, takže nemohu posoudit, každopádně tomu věřím, já jsem z některých UD stínů doslova rozpačitá. :)

   Vymazat