čtvrtek 25. května 2017

Jak čistit štětce na makeup || Deep Cleaning

Dnes vás čeká druhá část o čištění štětců a tentokrát se zaměřím na důkladné čištění a oblíbené téma namáčení štětců. :) Pevně doufám, že nejsem jediná, koho některé zaručené rady, tipy a triky dráždí. :)) Každopádně doufám, že vám bude článek k užitku a třeba se dozvíte i něco nového, nebo se aspoň podíváte na to, jak čistím své štětce já. 


A opět jako i minule: Než začneme, na úvod bych ráda dodala ještě pár věcí. Na internetu, u blogerek i youtuberek můžete vidět stovky návodů, jak na čištění štětců a stejně tak stovky přípravků, které se k tomuto účelu využívají. A tak se občas stane, že se rozšíří, podle mého subjektivního názoru, nějaká hloupost, která vůbec nedává smysl, a proto vám dnes chci ukázat jak štětce čistím já a hlavně proč zrovna takhle. A protože jsem se rozepsala víc, než je zdrávo :), rozdělila jsem článek do dvou částí a o spot cleaningu štětců jsem vám psala minule tady.

Osobně patřím k těm, které mytí štětců baví a nepovažuji to jen za nutné zlo. Ono také co mi zbývá, když mám doma víc než stovku štětců a při každém líčení si raději beru čistý a nepoužitý štětec místo toho, kterým jsem si ten samý vínový oční stín malovala včera. :) A teď už vážně - mytí štětců klasicky vodou a mýdlem/šampónem považuji za nutnost a svoje štětce takto čistím zhruba jednou týdně. Posledních pár let mě trápí akné a v takovém případě je, myslím si, čistota štětců ještě zásadnější, než pokud máte bezproblémovou sušší pleť. Kdy jindy totiž použít superkrycí (a super velké množství) makeup než tehdy, když vypadáme jako v pubertě. ;) Právě tak se oleje, šupinky kůže a bakterie z pleti dostávají spolu se zbytky makeupu hluboko do štětců  a pochybuji, že si tohle chce někdo druhý (nebo pátý!) den přiložit k čisté pleti znovu. Já tedy určitě ne. :) Proto štětce na makeup a korektor myji zásadně pod vodou a nepoužívám jeden a ten samý štětec  šestkrát za sebou. Se štětci na pudrové produkty jsem benevolentnější, ale pokud mám po ruce čistý štětec, raději sáhnu po něm, jinak jim spolu se všemi ostatními dopřávám koupel zhruba jednou týdně.Deep Cleaning - důkladné čištění 

Už jste také slyšeli, že štětec nesmíte do vody ponořit/namočit víc, než do dvou třetin chlupu? Já už mnohokrát a tak nějak nedokážu pochopit, jak bych takhle asi mohla umýt štětec... Čímž myslím opravdu umýt. :) Já samozřejmě chápu pointu - nenamočit štětec moc, aby nepovolilo lepidlo a nevypadaly chlupy. Nicméně já osobně raději  jednou za čtyři pět let (tolik mi totiž štětce i při velmi důkladném mytí vydrží) vyměním tři flat top kabuki (můj nejoblíbenější typ štětce na makeup), než se smířit s tím, že mám uvnitř štětce několik let starou špínu. Rozumíme si, ha ha.

U velkých štětců na pudry a bronzery je samozřejmě zbytečné namáčet je hodně a dlouho, ale ani tak jim krátká koupel neuškodí a ještě se mi nestalo, že bych musela vyhodit štětec na pudr, protože začal pelichat. To se mi po pár letech děje pouze u štětců na makeup, které prostě myji velmi důkladně. Kvalitní štětce by vám měly vydržet pravidelné mytí několik let. Vydržely to i třeba levnější štětce Hakuro, které mám dobrých pět šest let a byly to jedny z mých prvních štětců. Flat topy už sice nemám, ale všechny ostatní štětce ano a za tu cenu jim odpustím i to, že u kovové části, která drží chlupy, lehce zezelenaly. Pravidelné mytí je prostě znát. :) A jen dodám, že třeba Mario na Master Class nám říkal, že má raději ty nejstarší štětce, protože se důkladným mytím a roky používání hezky zaběhnot a opotřebují a že s takovými štětci se mu pracuje nejlépe. ;)

Na čištění štětců s vodou se dá používat téměř vše, od obyčejných mýdel, přes dětské šampony až po speciální mýdla přímo na štětce. Dokonce se objevují i návody, že štětce máte mýt s přidáním olivového oleje, nebo dokonce masek na vlasy. Já toto osobně nepovažuji za dobrý nápad, oleje, kondicionéry, nebo masky nechávají na štětcích povlak, díky kterému štětce většinou nepracují tak jak by mohly.


Nejčastěji tedy čistím štětce tak, že kompletně namočím chlupy a následně je krouživými pohyby čistím o tuhé mýdlo. Nejraději mám ty z Lushe. Krásně voní a nevysušují mi štětce tolik, jako obyčejná mýdla. Pokud tuhé mýdlo nestačí a ve štětci mám stále makeup, což se týká hlavně hustých štětců na tekutý makeup, použiji Jar na nádobí. Je pravda, že je poměrně agresivní, ale jak jsem již psala minule, čistota štětců je pro mě poměrně dost důležitá. Jar na nádobí doporučuje i Rae Morris, známá světová vizážistka, která má sama svou vlastní řada velmi kvalitních (a velmi drahých) štětců, tudíž jí věřím a nebojím se tak čistit ani svoje Zoeva štětce. :) Jarem nemyji štětce na pudrové produkty, protože mi to přijde zbytečné a tuhé mýdlo bohatě stačí.

Jak jsem již psala v článku o houbičkách na makeup, myji je stejným způsobem. Štětce namočím a vymačkám, aby v nich nebyla téměř žádná voda a až pak přidávám mýdlo - aby se pořádně napěnilo a dostalo všude. Pak štětec vymyji, vymačkám a postup opakuji, dokud štětce nejsou dokonale čisté zvenku i zevnitř a dokud z nich neteče zcela čistá voda. U štětců na makeup opakuji zhruba třikrát, u štětců na pudrové produkty to většinou stačí pouze jednou.Vyzkoušela jsem již mnoho přípravků na mokré mytí štětců a upřímně, žádný velký zázrak se nekonal - obyčejné tuhé mýdlo, které nevysušuje, dětský šampon Johnson's Baby, nebo jakýkoliv speciální šampon na štětce funguje podle mého názoru pořád stejně a nejúčinější je rozhodně Jar. :) Abych dosáhla i antibakteriálních účinků, občas k mýdlu/šamponu přidávám i antibakteriální gel. Jeho účinnost z mokra samozřejmě nemohu posoudit, ale dělám to pro pocit a štětce pak ještě oplachuji čistou vodou.

Velmi důležitou součástí a to zejména při namáčení přírodního chlupu jsou brush guards, o kterých jsem se zmiňovala i minule. Používám je vždy, aby si štětce udržely svůj tvar, chlupy neodstávaly a zbytečně se nelámaly, rozhodně doporučuji si nějaké pořídit alespoň na štětce s přírodním chlupem, nebo na štětce na oči. Seženete je třeba na ebay i s poštovným zdarma a to doslova za pár dolarů. Síťky navlékám vždy zásadně od rukojeti a přetáhnu je až na chlup štětce, rozhodně to nikdy nezkoušejte naopak. :) Síťky se časem a používáním roztahují a proto mám oddělené ty na menší štětce na oči a pak na ty velké na obličej.
Myslím, že jsem na nic nezapomněla a řekla jsem vám vše, co osobně považuji za důležité. :) Asi bych si netipla, že toho napíšu o čištění štětců tolik, že budu muset text rozdělit na dva články, takže doufám, že jsem vás příliš nenudila a vy mi napište, jestli preferuje důkladné čištění, nebo rychlé čištění pomocí sprejů a také by mě zajímalo, jak dlouho vám štětce vydrží a jak často je myjete. :) L.

19 komentářů:

 1. Ako som napísala už minule, tiež uprednostňujem toto mokré čistenie a nič iné v podstate nepraktizujem. Skrátka vymývam, dokiaľ netečie čistá voda :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já se úplně shoduji s komentářem nade mnou:-) Používání různých sprejů atd. nevyhledávám přesně z důvodů, které jsi zmiňovala v předchozím článku: alkohol chlupy velmi silně vysušuje. Já mám 95% štětců z přírodních chlupů a je to pak dost znát...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, navíc na poklady typu Tom Ford štětec je používání spreje za stovku snad i trestné ne? :D A pokud ne, tak by mělo :))

   Vymazat
 3. brush guards ? To slyším prvně. Určitě zamířím na ebay a mrknu na to. ;) Já jsem na čištění trošku lajdák, ale když už, tak používám dětský šampón. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já lajdák být ani nemůžu, hodně se mi z nemytých štětců zhoršuje pleť a o to fakt nestojím :)

   Vymazat
 4. Perfektné fotečky a nabitý text, ako vždy :).
  Ja nie som taký pedant a ani nemám toľko štetcov, ale čistím ich raz za týždeň, vždy cez víkend. Prakticky obdobne ako ty a tiež mi nevadí, že sa voda dostane až k rukoväti, lebo nemám rada keď zostane niečo nevyčistené.
  O tých sieťkach počujem prvý raz. To ich používaš vlastne na čo ? Pri čistení alebo až po vysušení pri čakaní na ich použitie ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pokud štětce čistíš dokud nejsou úplně čisté, tak trochu pedant jsi :) Brush guards používám po mytí, když jsou chlupy z přírodních štětin mokré, mají tendenci se po vysušení do ručníku rozčepýřit a aby si udržely tvar, navléknu na štětec síťku po mytí a sundám ji když je štětec suchý, nebo aspoň z osmdesáti procent suchý, aby si ten tvar udržely :)

   Vymazat
 5. ty brush guards mám z ebaye ale tenkrát jsem tam našla jenom jeden druh a ty jsou super na větší štětce...chtělo by to ale ještě nějaké užší na ty menší štětce...musím znovu mrknout protože to je fakt super vychytávka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak já jsem vždycky našla jen jednu velikost, na pencil brush to není, ale třeba chlupaté štětce na blending to už udrží v dobrém tvaru dostatečně :)

   Vymazat
 6. Opět skvělý článek, já jsem teda na čistění lempl a nejraději používám takový ty navlhčený ubrousky. Ale co se postupů týká absolutně s tebou souhlasím. A příště prosím článek na téma, jak se dokopat k pravidelnému čistění štětců ;).

  LenaČerge

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky! :-) Ale nevím, jestli by téma, jak se donutit mýt pravidelně štětce, bavilo i ostatní :-D Já to beru jako součást procesu a mám štěstí, protože je to pro mě relax a dobrý pocit potom, co všechno umyji a vyleštím. Takže se to dělá skoro samo :-)

   Vymazat
 7. Super článek, díky za tipy! Mě taky praní štětců vyloženě neobtěžuje, peru je pravidelně hned jak cítím potřebu je umýt takže jich najednou nemám tolik, nesnesla bych ten pocit že se mi doma válí špinavé štětce.. :) Sprej na čištění taky nepoužívám, s nimi bych nikdy neměla pocit že je štětec dokonale čistý, navíc jako poslední krok stejně musím umýt vodou. Na štětce od make-upu se mi nejvíc osvědčil čistič od Ecotools, někdy to chce i s ním docela práci, ale poradí si fakt dobře. Na štětce od pudrových produktů používám buď mýdlo (Dove nebo Nivea jsou za mě fajn) anebo sprchový gel, obojí vypere pěkně. Akorát ten jar si moc neumím představit, ono to bude to samé jako ten Ecotools kor když se to pak vymeje, ale prostě mi to nějak nejde dohromady se štětcem takže to asi zkoušet nebudu :). Taky peru celý štětec a fakt neřeším jestli jsem ho namočila moc nebo málo, prostě tak aby se dostatečně vypral. Já jich mám taky tuny takže až nějaký kvůli tomu odejde tak to ani nepoznám, ale zatím se drží :D. Při sušení nedám dopustit na stojánek na štětce, výborná a praktická pomůcka :) Jinak na make-up myju tak po 2 použitích, pudrové většinou 2x týdně, ale vzhledem k tomu že mám docela problematickou pleť, tak bych se u těch make-upových štětců měla polepšit. Aspoň častěji prostřídám mou sbírku :)). Ty síťky na štětce jsem neznala, ale docela mě to zaujalo, asi je pogůglím.. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klasická mýdla, i Dove a podobně samozřejmě fungují taky dobře, já mám ráda ty z Lushe hlavně kvůli vůním, jinak fungují všechna mýdla skoro stejně. :) K tomu Jaru na nádobí, já jsem dřív, když jsem se štětci začínala pět šest let zpátky, ty štětce samozřejmě nemyla po každém použití a vymýt čtrnáct dní "starý" štětec na makeup prostě nešlo, tak jsem hledala něco opravdu účinného. Jar funguje dobře hlavně proto, že opravdu odmastí a vymyje - já to beru tak, že jarem myji nádobí, ze kterého jím, takže z mého pohledu je to ještě bezpečnější, než třeba šampon. Ale ve výsledku je to jedno, stejně se štětce musí důkladně vymýt od jakéhokoliv čistidla a do pusy si je nedávám :) A máš naprostou pravdu, čím problematičtější pleť, tím je nutnější častá a důkladná péče, vnímám to úplně stejně :)

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak trochu závidím tvůj přístup k čištění štětců, pro mě je to právě to nutné zlo :) Osobně používám tuhé mýdlo Dr.Bronners (růže) a funguje perfektně. Zkoušela jsem od Bronnerse i tekuté, ale to není tak účinné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si také myslím, že mám štěstí... :) Mytí nádobí mě nebaví třeba vůbec, ještě že máme myčku :D Ale se štětci je to jinak, to mě baví asi i proto, že celkově kosmetika je moje velká vášeň a štětce k tomu prostě patří :)

   Vymazat