čtvrtek 31. srpna 2017

Kompozice fotek na blog i Instagram

Ve chvíli, když už víte kdy, kde, jak a s čím fotit, o čemž jsem psala v minulém článku, přichází část, kdy už si aranžujete a fotíte samotnou fotku. Pro mě je to nejspíš ta nejzajímavější a nejzábavnější část, protože focení mě prostě baví. Když se kouknu na své staré fotky, přesně vím, kde jsem dělala chyby a co teď už dělám jinak. V dnešním článku se s vámi podělím o to, jak vytvářím své kompozice na blog a Instagram a seznámím vás s několika jednoduchými pravidly, kterých se sama držím.


Přdešlý článek o focení najdete tady. Jsou v něm mé základy toho jak nastavuji foťák, jak fotím a na co si dávám při focení pozor.

Co používám na focení:
digitální zrcadlovka
objektiv 50 mm f/1,4, (levnější varianta)
objektiv 75-300 mm
objektiv 18-55 mm

Dekorace a vrstvy

Zas a znovu se vrátím k dekoracím. Jsou podle mě potřeba, aby fotka nevypadala prázdně, nebo dokonce nudně. Já mám vždy po ruce staré časopisy, knihy s pěkným přebalem, pár obrázků v rámečku, květiny, prstýnky, hodinky, případně i třeba telefon, sluchátka, svetr z hezkého materiálu a různé tácky, misky a podnosy. Jestli se ptáte, proč je to pro mě tak důležité, odpověď je jasná. Většina těch nejhezčích fotek, které já osobně obdivuji na Instagramu u ostatních, obsahuje několik vrstev. Vrstvami myslím to, že produkty prostě neleží samy o sobě jen na stole, ale většinou je na stole ještě další vrstva v podobě například otevřeného časopisu, podložky, atd. a okolo nich samotné produkty/věci a pak ještě dekorace. Nevím, jak se tomu odborně říká, ale já tomu říkám vrstvy.

Například, velmi populární top shot (fotka focená ze shora) v posteli - zmačkané prostěradlo (1. vrstva), kus peřiny a nohy focené osoby (2,vrstva) a nakonec dekorace v podobě podnosu/tácu se snídání, otevřená kniha, telefon a tak dále (3.vrstva). Tenhle princip se mi osvědčil a takové fotky pak mají největší úspěch. Tedy, v mém případě tento princip aplikovaný na kosmetiku. :) Tohle pravidlo se týká hlavně flat lay fotek, protože právě na nich je to nejvíc vidět, ale já se jím řídím i ve většině všech ostatních případů. V podstatě mi přijde, že se na všech fotkách a hlavně na flat lays, snažím vrstvami vytvořit pozadí a popředí.

fotky na blog a instagram


Kompozice

První věcí, kterou jsem se naučila o kompozici je, že je nutné vnímat fotku jako celek. Když koukám skrz foťák, nebo telefon, nikdy se nekoukám jen na konkrétní produkt/produkty, ale snažím se na fotku koukat tak, jak ji uvidíte vy třeba na Instagramu. Při focení daného kousku mám totiž tendenci zaměřovat se hlavně na to, jak vypadá konkrétně tento jeden hlavní předmět, což je chyba, protože když na fotku kouká někdo jiný, nevnímá jen ten jeden kus a jak je umístěn, ale fotku si prohlédne celou, protože sám v první moment neví, co má být hlavním předmětem. Souhlasím s tvrzením, že na kompozici je potřeba mít cit, ale také si myslím, že je možné si kompozici fotek natrénovat a naučit se je dobře poskládat.

Pokud fotíte jen jednu věc, obecně platí pravidlo, dávat produkty buď na střed, nebo do jedné třetiny fotky. Tyto dvě umístění prostě fungují a v podstatě není možné udělat s nimi chybu. Já mám ráda organizovanou asymetrii, takže se nebojím dávat věci i na, dejme tomu, levou nebo pravou čtvrtinu fotky, ale je pak potřeba prostor něčím vyvážit, protože to co funguje u pravidla jedné třetiny, už pak moc nefunguje. Pokud tedy extrémní kontrast mezi prázdnou plochou a foceným objektem v nějaké části není váš umělecký záměr. Prázdná místa se dají velmi lehce vyplnit dekoracemi, aby fotka nepůsobila nepříjemně.


jak fotit fotky kosmetiky

jak fotit kosmetiku

Také je dobré pravidlo nechávat mezi předměty prostor, aby mohly dýchat. Pokud je umístíte příliš blízko sebe, nebude fotka působit tak dobře, jako když budou mít jednotlivé hlavní předměty na fotce svůj vlastní prostor, nebo budou přenesené do popředí. Například flat lay fotka, kde focený předmět držíte kus nad stolem, kde jsou položené další předměty. Do popředí můžete přenést focený předmět také tím, že ho budete držet/nebo ho umístíte přímo doprostřed a necháte okolo něj prostor.

Rozmístění předmětů na fotce může být geometrické a přesné, ale to u fotek focených zepředu většinou působí až moc naaranžovaně. Výjimkou jsou třeba čtyři rtěnky ve stejném obalu. Tento bod je celkově o preferencích, jak jsem psala nahoře, já mám ráda asymetrické fotky, takže umisťuji předměty spíše náhodně a různě daleko od sebe. Většinou se i částečně překrývají, což v případě, kdy předměty na fotce rozmístíte různě daleko dopředu a dozadu, udělá nejen rozmazanější pozadí, ale i hezkou trojrozměrnou fotku. A fotky, kde se ukazuje hloubka, jsou většinou ty hodně povedené.

fotky kosmetiky

Překrývání předmětů na fotce je ošemetná věc a většinou si na to musím dávat pozor. Stejně jako platí při focení lidí, že fotka nikdy nesmí přetínat postavu v loktech, kolenou a obecně v kloubech, stejně tak u fotek produktů jsem si uvědomila pár pravidel. Předmět by jiný předmět neměl zakrývat víc než z jedné třetiny a rozhodně by neměl vykukovat jen nepatrný zlomek. To platí v případě, že předmět v pozadí nemá sám o sobě být pozadím. Stejně tak pozor na hrany vodorovné a svislé. Aby třeba rtěnka s rovným vrchem nebyla v naprosto dokonalé rovině s vrchem květináče, ehm... :) A ano, i mně se to stává a to celkem pravidelně a jak sami můžete vidět, nepůsobí to na fotce lichotivě. Pokud chcete fotit předmět hodně v popředí s rozmazaným pozadím, dejte si také pozor na to, aby focený předmět s pozadím barevně nesplýval, nebo aby ho nepřetínal ve zvláštních místech, viz nahoře, protože i to kazí celkový dojem fotky.

Pro jasnější představu - Když budete fotit rtěnky zepředu na stole a jedna vám druhou z poloviny zakryje, asi to moc pěkně vypadat nebude. Na druhou stranu, pokud přes bílou postel hodíte kožešinový přehoz, na něj položíte časopis a na volnou plochu hlavní fotografovaný předmět (ať už je to snídaně, nebo vaše noční skin care), nejspíš budete mít moc hezkou fotku.

jak fotit na blog a na instagram

jak fotit kosmetiku


Úhly

Pár měsíců po spuštění mého blogu, kdy jsem si začala uvědomovat, že moje fotky nevypadají tak dobře, jako fotky mých zkušených a neuvěřitelně nadaných kolegyň blogerek, jsem přestala fotit z divných úhlů. Místo toho jsem se začala téměř striktně držet přímého focení zepředu, nebo co nejpřesnějšího dodržení pravidel flat lay fotky. Mělo to hned několik důvodů. Fotky focené z jiného než předního, nebo vrchního úhlu, prostě nikdy nevypadaly dobře. Bylo to za prvé tím, že jsem fotila s odzoomovaným objektivem, takže se k divnému úhlu přidala ještě deformace fotky ve snaze na ni nacpat co největší plochu hodně z blízka... :) a pak také proto, že jsem prostě ještě neměla cvik a nevěděla, jaké úhly kosmetice lichotí. Fotit například z mírného úhlu ze shora způsobuje to, že jsou předměty zkřivené, nahoře širší a dole užší a fotka pak vypadá divně (první fotka dole). Když se to ovšem umí, může i takový úhel vypadat pěkně (druhá fotka dole).

fotky na blog

fotky na instagram a blog

Na závěr bych chtěla říct, že jaké fotky budete mít, záleží jen na vás. Já vám samozřejmě radím fotit tak, jak se to líbí mně, což nutně neznamená, že se to musí líbit vám, nebo někomu jinému. :) Moje rada zní - Nechte se inspirovat, prohlížejte si fotky vašich oblíbených účtů, snažte se přijít na to, proč se vám tahle fotka líbí víc, než tahle jiná a co je na nich třeba špatně, ukládejte si fotky, které se vám líbí a když budete mít chuť něco hezkého vyfotit, udělejte si na to čas. Ukliďte si místo, kde chcete fotky fotit, připravte si dekorace a prohlédněte si pro inspirace fotky, které jste si uložili. Čímž neříkám kopírujte, jen se dívejte a uvědomujte si, co se vám na fotkách líbí a co ne a zkoušejte a zkoušejte!

Rozhodně mi dejte vědět, jestli stojíte o pokračování a co konkrétně by vás ještě zajímalo, nebo s čím třeba při focení zápasíte vy. Já si ráda přečtu i tipy a triky od vás, případně mi můžete napsat, co se vám na mých fotkách líbí a co naopak ne. A nebojte, snesu i kritiku!. :) L.

33 komentářů:

 1. Fakt super článek a pro mě cenné informace!
  Beauty by K.

  OdpovědětVymazat
 2. Užitečný článek, jako vždy Lucko :)

  OdpovědětVymazat
 3. Skvelýýý článoček a určite v tom pokračuj :) Tvoje fotky sú naozaj nádherné a inšpiratívne, ja mám ale jeden problém. Teda vlastne až ŠTYRI! :D
  1. nemám zrkadlovku
  2. nemám dekorácie
  3. nebaví ma vymýšľať kompozície na fotenie kozmetiky
  4. nemám na fotenie čas :D
  Chystám na túto tému článok, že prečo zo mňa nikdy nebude dobrá blogerka :) napísaný už je, len ešte musím k nemu nafotiť nejaké fotky a nemám na to čas ani chuť :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm tak to asi není článek vyloženě pro tebe :-D Já si osobně myslím, že fotky k blogu prostě patří. :-) Ale jak jsem psala v tom minulém článku, rok jsem fotila na kompakt, zrcadlovka není vyloženě nutná ;-) Já si čas na focení a blog dělám s radostí, je to koníček :-) a moc mě to baví!

   Vymazat
  2. Naopak, je to pre mna clanok ako stvoreny! :D Taky ze "na nakopnutie" :)

   Vymazat
  3. Lucie neuražte se, ale Vaše konstatování: „Já si čas na focení a blog dělám s radostí, je to koníček“ Vyznívá od mámy na mateřské, která (aspoň dle blogu) nemá na práci nic jiného než se malovat, nakupovat, chodit na blogerské akce, postarat o děti a věnovat se internetu, dosti pateticky. Pokud je někdo od rána do večera v práci, tak ten čas mít na to vždycky jako Vy nebude. Tisíce lidí v té práci tráví hodiny a hodiny přesčasů, nebo do práce dojíždí, odjedou ráno v 6, aby se vrátili až večer. Takže ne každý, ten čas na věnování se koníčkům, prostě má.

   Vymazat
  4. Vůbec se neurážím :-) ale nechápu, proč by to mělo znít pateticky - chápu že pokud je někdo od rána do večera v práci, nemá třeba čas na své koníčky, nikde jsem netvrdila opak. Můj komentář o tom, že si na focení a blog čas najdu, na který reagujete ale psala kolegyně blogerka. Která sama píše a fotí :-) tudíž nějaký čas má a moje reakce byla spíš ve smyslu, že když já osobně už něco dělám, snažím se to dělat pořádně, abych s tím já sama byla spokojená a aby taková činnost měla pro mě smysl. :-) Kdybych na blog čas neměla, vůbec bychom si tu spolu nepsaly :-)

   Vymazat
 4. Super článok �� Už len to skúsiť použiť �� Len mne sa zdá že nikdy nebudem mať také pekne fotky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě to nevzdávej a nepodceňuj se! ;-) Viděla si fotky z mých prvních článků? Děs a hrůza :-D

   Vymazat
 5. Moc pěkné!!! Mně se líbily i tvé fotky ze začátku blogu. Mně osobně se moc nelíbí focení v ostrém slunečním světle, kdy předměty vrhají ostré stíny, ale to je jen věc vkusu a pokud je to umělecký záměr (mnohdy je), může to vypadat i zajímavě. Já mám raději spíš minimalistické fotky, ale skláním se i před profíky, kteří umí dokonale chaotické flat lays, které vypadají prostě úchvatně. A to ty umíš (mimo jiné). Máš krásný feed aniž by sis musela "půjčovat" cizí fotky, které sice do feedu hezky zapadnou, ale vypovídací hodnota takového IG je pak úplně k ničemu. Taky moc nechápu ten trend umělého dost násilného měnění barevnosti outdoorových fotek-nebaví mě koukat na fialový písek a růžové nebe jen protože to pak bude vypadat hezky ve feedu (což díky bohu není tvůj případ)...Jsi prostě profík a děláš to strašně pěkně, tak jen tak dál!!!👏

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já s tebou úplně souhlasím!!! Ostré světlo používám jen když je to záměr a nebo když něco potřebuji nafotit a prostě to nejde jinak :-))) Jinak taky dávám přednost měkkému :-)

   K těm feedům, rozumím ti a chápu jak to myslíš, na druhou stranu to beru i jako umělecké vyjádření a pokud se to někomu líbí a chce to tak dělat, nemám proti tomu vůbec nic. Ale sama u sebe bych cizí fotky a texty nepoužívala, mám svůj styl a dělám to tak, jak se mi to líbí, což je stejně celá pointa ;-) moc ti děkuji za pochvaly, vážím si jich, ačkoliv s tím, že jsem měla hezké fotky i před tím rokem a půl teda fakt nesouhlasím :-)))

   Vymazat
 6. Máš krásné fotky a hlavně skvělou kosmetiku a věci k aranžování. Momentálně nefotím, ale s podzimem to asi zase přijde. Dojdou fotky outfitů z léta a večer na podzim se fotit nedá. Takže prosím sestav další článek, ale nevím konkrétně, o čem by měl ještě být. Tento je super!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ti děkuji! :-) Je pravda, že do dekorací investuji dost peněz, aby to vypadalo pěkně na fotkách, ale je to koníček, takže to dělám s radostí :-) Stejně jako třeba ty miluješ šití a určitě do toho investuješ :-) další článek určitě bude!! Ještě jednou díky :-)

   Vymazat
 7. Vieš veľmi dobre, že okrem obsahu článkov sa mi vždy bez debaty páčili aj fotky !
  K obsahu a foteniu nemám čo dodať, ja som bežný amatér nebloger, toto je úúúúúplne mimo mňa.
  Mňa by zaujímali tie makrónky. Sú čerstvé ? Potom ich zješ alebo je to dekorácia ? Potom si ich vždy kupuješ nanovo alebo ... ? :))))). Hneď by som si ich dala !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt jsem se u tvého komentáře pobavila :-)))) Opravdu nepatřím k těm, kdo by si koupil umělé makronky jako dekoraci, normálně jsou jedlé a když je mám doma a zrovna jdu fotit, tak je použiji :-) Občas je ale stihnu sníst dřív, než vůbec začnu s focením :-D konkrétně tyhle fotky z článku vznikaly s vstupním počtem deset kusů a na konci focení mi zbyla jedna :-))))

   Vymazat
  2. Nuž, nečudujem sa Ti ! Makrónky sú prudko návykové a ešte k tomu aj klamú ! Vyzerajú, že by stačila jedna, možno dva kusy. Tak to neviem komu, pretože ja by som si dala povedať aj 5-6 kusov, veď sú to len také jednohubky :). Tieto na fotkách vyzerajú, že sú čokoládové a slaný karamel :)). Idem si radšej dať ako poobedný zákusok niečo, lebo som si akurát tak chute narobila :(.

   Vymazat
  3. Máš body za vynikající tip!!! :-) fakt čokoláda a slaný karamel, moje nejoblíbenější :-) a je to tak, během focení mi na ně chodil i syn a minimálně čtyři jsem snědla, když jsem se snažila jednu precizně nakousnout kvůli fotce :-D

   Vymazat
 8. Moc hezky sepsaný článek se super tipy! :) Já si hlavně musím pořídit kvalitní foťák a nějaké světlo. Začíná zima a to je pak s tím focenim o dost horší... :(

  LITTLETHINGSFOREM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To chápu, v tomhle je zima pěkně naprd, taky jsem kupovala světla, ale nakonec se mi ten efekt se světly stejně tolik nelíbí :-) není nad přirozené světlo, takže počkám až začne svítit a pak se pokusím nafotit všechno :-))

   Vymazat
 9. Skvěle sepsané rady, které se můžou určitě hodit!

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
 10. Jana Vojtova Simova: Naprosto mi kolikrat pada brada a mam problem ji dostat zpet. Jednoduse receno, umis krasne fotit, mas na to cit. Zajima me Tve znameni... tipla bych si sluneční znameni Vahy ci Byk nebo podobne postavena Venuse v domacim znameni :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, moc děkuji! :-) vždycky taková milá poklona potěší. :-) Narozená jsem v lednu - kozoroh. :-)

   Vymazat
 11. Krásný článek a užitečné informace, díkyza ně. Máš nádherné fotky, je vidět, že je děláš s maximální profesionalitou a zároveň s láskou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji!!! :-) jsem ráda, že je to vidět a že se s vámi můžu podělit o to, co mám ráda :-)

   Vymazat
 12. Milá Lucinko, děkuji za nádherný článek, pro mě moc užitečný. Vážím si toho, že nám "slabším" blogerkám se snažíš pomoci :-* Lucinko, nevím co dělám špatně ale poslední dobou mám fotky žlutozelené :-( a to i přes to že je světlo, vše v okolí je bílé :-( Neporadila by jsi mi? Můžu ti ty fotky poslat k náhledu. Trápí mě to a nějak demotivuje. Jsi skvělá, inspiruješ mě nejvíc, ty jdeš směr vzhůru a zaslouženě. Krásný víkend, Veru Hranolka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není vůbec zač Veru :-) Rozhodně nikoho nepovažuji za slabší blogerku a rozhodně ne tebe... Snad jsem pomohla a držím palce!

   Vymazat
 13. Ďakujem, presne nad fotením sa v poslednom čase čoraz viac zamýšľam, takže tieto informácie som potrebovala ako soľ :)
  Ešte raz ďakujem :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není vůbec zač, ráda se podělím, co jsem se sama naučila, ačkoliv jsem stále spíš začátečník :-)))

   Vymazat
 14. katy Mama LIVE6. září 2017 11:19

  Skvělý článek, děkuji za něj Luci, jeden z těch, co si uložím. Já fotím lidi, děti, tam jsem celkem silná v kramflecích, ale jak jde o interiér, jídlo, kosmetiku, tak najednou tápu, mám to našikmo, nezajímavé... Budu se inspirovat.

  Katy www.mama-live.cz

  OdpovědětVymazat