pondělí 13. listopadu 2017

O spolupracích a placené reklamě na blogu

Přiznám se, že tento typ článků píšu ráda a že mě baví asi stejně, jako vás baví je číst. Ráda si s vámi povídám a svěřuji se svými názory na svět blogů a kosmetiky, který se mě samotné týká víc, než jsem kdy předpokládala. Ačkoliv bych chtěla být nestranná a nezabývat se ničím jiným, než samotnou kosmetikou, nejsem toho schopná. :) Pokud vás něco baví a máte to rádi, logicky se o to zajímáte a názory na toto téma se vás dotýkají. A občas prostě máte potřebu něco vysvětlit a k něčemu se vyjádřit... :)


Myslím, že vysvětlit postoje a názory k daným souvisejícím tématům jednou za čas neuškodí. Právě proto vůbec tyto články píšu. Abyste věděli, jak se k danému tématu stavím a co tedy můžete na mém blogu čekat a mohli si tak třeba mé články a fotky o to víc užívat. Minule jsem rozebrala jak recenzuji a hodnotím kosmetiku a luxusní kosmetiku a také objektivitu recenzí (článek) a slíbila jsem vám i něco málo o reklamě a spolupracích. Takže dnes můžeme vesele pokračovat v dalším ožehavém tématu. :).

Dnešní téma jsou spolupráce, které jsou nedílnou součástí většiny blogů. Pro mnoho z vás je to aktuální téma. Protože mi čtenáři každý měsíc přibývají (děkuji!) a moje články se tak dostávají k více lidem, říkala jsem si, že je potřeba vám říct, jak to mám já, jak spolupráce vybírám a jaký mají vliv na moje články a recenze.

Spolupráce

Každý měsíc od začátku mého blogu pravidelně píšu článek s nákupy, kde se objevuje veškerá kosmetika, kterou jsem si koupila, nebo dostala k recenzi za daný měsíc. Vždy je v něm uvedeno, která je která. :) Pokud recenzuji produkt, který jsem dostala, vždy je to uvedeno jak v textu, tak jsou takové články většinou  označené i štítkem Spolupráce. Většinou proto, že tak nerada označuji souhrnné články například s oblíbenými, nebo spotřebovanými produkty, kde nejsou pouze produkty ze spoluprací, protože lidé pak mají pocit, že ano. Nicméně i tak to většinou zmiňuji v textu a nevidím žádný důvod, proč něco tajit. Do budoucna jsem si říkala, že bych v takových článcích označovala tyto produkty třeba hvězdičkou, ještě stále si hledám ten svůj systém..

Pokud není uvedeno jinak, všechno si kupuji sama, jak do článků, tak soutěží. U soutěží, kdy produkty pro vás dostanu, je vždy nějaká podmínka ve stylu sledujte IG účet /FB značky, což je myslím jednoznačná indície, i pokud jinak nečtete text článku. :)

Výběr spolupráce - bartery a bannery

Nejspíš často slýcháte, že blogerky odmítají většinu spoluprací, ale věřte, že tomu tak je jen ve velmi málem procentu případů. Většinou je to tak, že čím víc někdo křičí, jak všechno odmítá, tím spíš to není pravda. Ale to upřímně není moje věc, ať si každý dělá na svém blogu a sociálních sítích co chce. :) Já na svém blogu nechci mít desítky reklam a bannerů na eshopy, ve kterých ani nenakupuji a to pětikilo, co by mi to hodilo, mi za to prostě nestojí. Nabídky, které chodí, jsou navíc občas tak směšné, až se divím, že si blogerky s hezkými blogy degradují svoji práci na úroveň laciného reklamního prostoru. Když už něco pro někoho tvořím, chci být přiměřeně odměněna za čas a práci, kterou do článků a fotek vkládám a raději přijdu o pár stovek, než přijmout nabídku pod úrovní mého blogu.

Spolupráce si pečlivě vybírám a mám jednoduché a funkční pravidlo. Nepřijímám nabídky na produkty, které bych si sama nekoupila, nebo které absolutně nesouvisí s tématem mého blogu. Dokonce se divím, že firmy takové produkty jinak zaměřeným blogerkám vůbec nabízejí. Z podstaty věci bude většina z vás, mých čtenářů, zaměřená především na kosmetiku, kvůli které na můj blog chodíte. Články mimo téma mého blogu jsou až na výjimky velmi málo čtené a rozhodně nemají standardní dosah. A určitě to tak bude i u většiny ostatních blogerek. Z takových článků je navíc poznat, za jakým účelem byly napsány a bohužel, informovat čtenáře o něčem zajímavém a kvalitním většinou není jejich primární účel. To už je ale na uvážení každého. Firem, blogerek, i jejich čtenářů.

Sama velmi ráda čtu články na blozích a ráda se dozvídám o novinkách, produktech a co komu sedí a co ne, takže vám mohu nabídnout i můj pohled jako čtenářky. Je mi jedno, zda blogerka dostává produkty zdarma, nebo si je sama koupí. Blogy, kterým nevěřím, totiž nečtu a nechápu smysl toho, proč by to někdo měl dělat jinak. Doufám, že mi nikdo nechce tvrdit, že někdo někoho čte, nebo sleduje, jen proto, aby si mohl říkat, ha, ta je zaplacená, tuhle recenzi ji vůbec nevěřím! Opravdu na tohle má někdo čas?

Negativní recenze na produkty

Také bych chtěla zmínit jeden velký omyl, který obecně jde ruku v ruce se spolupracemi. Říká se totiž, že pokud blogerka dostává produkty k recenzi, nemůže o nich napsat nic špatného, protože by jí značka už nikdy nic neposlala. Což je pravda pouze tak na půl a také podle úhlu pohledu, ze kterého na ni koukáte. Dobrý marketing značek je v podstatě jednoduchý. Pokud se vám jako osobě z PR líbí blogerka, kouknete se jakou kosmetiku používá, jaké značky a co o nich píše a pokud používá už roky tu vaši značku a s většinou produktů je spokojená, spolupráci s velkou pravděpodobností přijme a produkty bude chválit. Ne proto, že je dostala zdarma (fakt to slovo nemám ráda, když zohledním kolik času blogu věnuji), ale proto, že jí prostě opravdu sedí, jako jí seděly i předtím. Může to pak vypadat, že jen účelně chválí, ale to samozřejmě nemusí být vůbec pravda.

Většina značek, se kterými spolupracuji, mi navíc dává možnost si produkty vybrat. Takže ve chvíli, kdy už značku sama dobře znám a produkty jsem si za vlastní peníze kupovala dávno před blogem, si dokážu vybrat ty produkty, které mi pravděpodobně budou sedět. Což je prostě fakt a nevím, proč bych si měla záměrně vybrat produkt, o kterém tuším, že mi sedět nebude, nebudu z něj mít radost a nebudu ho používat. Dost pochybuji, že to tak nějaká rozumná  a dospělá blogerka může vůbec mít a chtít. Pokud jste blogerka velikosti Rendy, nebo Lucky z Get the Louk, pak vám chodí od značek většinou všechno. Neptají se vás, co byste chtěly zkusit a častěji se stane, že něco nesedí vůbec a pak přijde negativní recenze.


Menší (a mladší) blogerky mají občas pocit, že musí vše chválit, aby o spolupráci nepřišly. Možná mají v zásadě pravdu, protože o některých značkách a jejich chování se nemluví příliš dobře. (Třeba když značka napíše blogerce, ať laskavě stáhne z blogu negativní recenzi....) Nicméně značky, které se takto chovají, mně osobně nestojí za to, abych se s nimi vůbec zabývala. Většinou jsou to stejně značky malé s levnými produkty a diktovat si nesmyslné podmínky za stíny s výrobní hodnotou padesátník a okopírovaným designem, rozhodně nikoho nenechám. Nechci a nebudu je propagovat ani negativní recenzí a rozhodně nebudu chválit špatný produkt, abych příště nepřišla o další špatný produkt zdarma. To přece nedává žádný smysl. ;)

Osobně si myslím, že známá, zavedená značka ustojí i kritiku jejich produktů a neskončí spolupráci na základě toho, že pár produktů blogerce nesedne. Jasně, asi vám nikdo nebude neustále posílat produkty, když budete o všech psát, že jsou úplně na nic.... Ale to se určitě nestane, pokud spolupracujete se značkami, které máte dlouhodobě rádi a jejichž produkty vám sedí. Samozřejmě to není jen o značkách jako takových, je to i o lidech v marketingových odděleních, které značky zastupují a mezilidských vztazích obecně. Samotný

Chanel moje negativní recenze na krém určitě neporazí. Ani deset dalších negativních recenzí nezmenší tržby Chanelu za kvartál. :) Jestli ale PR zastoupení značek uvažuje stejně jako já, to samozřejmě nevím. Možná mohou chtít všechny recenze zcela pozitivní, protože jsou na to zvyklé a blogerky jim v tomto vyhoví.

podobné články:
6 věcí, které mě štvou na blogerkách a blogování
6 věcí, které mě na blogování překvapily a možná překvapí i vás
Kosmetické Q&A a něco málo navíc

Placená reklama

Marketing vystudovaný nemám, ale není recenze někoho, kdo stále jen nechválí a jeho čtenáři mu věří, věrohodnější a tudíž i přínosnější pro značku, než blogerka, která pouze chválí a na její blog se člověk chodí koukat jen na novinky, které dostala? Samozřejmě se můžu plést a po pár negativních recenzích na produkty k testování mi nějaká značka přestane ony novinky posílat. Zatím se mi to ale nestalo a pevně doufám, že ani nestane.

Osobně nemám zapotřebí chválit něco, co dobré není a pokud už něco chválím, za svým názorem si stojím, ať jsem si produkt koupila, nebo ho dostala od značky k recenzi. To samé platí o placených postech a článcích. I když za ně dostanu zaplaceno, nic to nemění na tom, že propaguji jen produkty, které se mi líbí a sedí mi. Představte si, že vám značka, kterou máte rádi a pravidelně používáte její produkty, nabídne, že můžete udělat placený článek/post, kde pochválíte svůj oblíbený produkt a dostanete za to zaplaceno. Opravdu netuším, proč bychom takovou nabídku já, nebo kdokoliv jiný. měli odmítnout.

On je totiž velký rozdíl dostat zaplaceno za názor a dostat zaplaceno za práci. Třeba když se se značkou domluvíte, že napíšete samostatný článek o jejich produktech, které dlouhodobě používáte a vyhovují vám a svým čtenářům je s radostí můžete doporučit.


Ano, opravdu se objevují takové nabídky i přes to, že jsem jen malá blogerka, i když je to jen zřídka. Stejně jako se objevují i ty, kdy vám značka nabídne produkt, který jste nikdy neměli v ruce a snaží se vám nadiktovat co o něm máte napsat. Jak má být článek dlouhý, že ho máte napsat do týdne, kolikrát ho musíte sdílet na svých sociálních sítích a pokud si ještě k tomu všemu dáte na svůj blog banner, tak budou rádi a nakonec vám za tuhle celou komedii nabídnou šest set korun. #truestory 

Nehledě na to, že každý email se spoluprací začíná tím, jak se jim váš blog líbí, jak se jim líbí vaše články a bla bla bla... Já osobně bych, pokud je blog bez reklam a bannerů, majitelce ve druhé větě mailu banner nenabízela... Což je jasným důkazem, že pro některá marketingová oddělení jsou blogerky jen levný nástroj a když nabídku nevyužije jedna, využije jí druhá.. Naštěstí/bohužel je takových malých blogerek dost a šest set korun za článek je třeba pro studentku nejspíš i dost peněz. Ve výsledku je jedno, jestli si to holky neuvědomují, nebo jen prostě opravdu berou vše, za co někdo pustí pár korun. Dokud bude poptávka, bude i nabídka.

Úplně nejhorší je ovšem to, když dospělá blogerka, která tvrdí a vypráví, jak nemá žádnou placenou spolupráci, placenou spolupráci má a lže svým čtenářkám. Znevažuje práci ostatních blogerek, staví se nad ně a vypráví něco o důvěře a pokrytectví. To už je ovšem jiná kategorie a jiné povídání. Povídání o tom, jak se někdo tváří že je dospělý, nad věcí a zas až tak moc mu na tom nezáleží a naprostý opak je pravdou. :)


Ničeho takového se u mě na blogu bát nemusíte. Věřím, že z dlouhodobého hlediska si najdu okruh čtenářek, které ke mně budou chodit rády a s onou důvěrou číst mé články a prohlížet si fotky. A to i ty, které označím jako spolupráci. Možná jsem v tomto ohledu idealistka, ale věřím tomu, že kvalitní a pečlivé recenze, hezké fotky a upřímný přístup je to, co čtenáři chtějí a s čím třeba jednou prorazím a nebudu už jen malá blogerka. :) I přes svůj názor na věc respektuji, pokud někomu z jakéhokoliv důvodu spolupráce blogerek vadí. Já jsem se s vámi chtěla podělit o svůj subjektivní náhled na věc.

Přes to všechno musím zmínit ještě jednu zásadní věc a myslím, že kdokoliv, kdo mi někdy napsal nějaký dotaz ohledně kosmetiky, mi dá za pravdu. Ať už jsem v recenzích a popiscích jakkoliv nadšená, vždy radím nejprve zkusit sehnat vzorečky. Pokud tu ta možnost je, je to ta nejlepší cesta.

Nevěřím, že jsou čtenářky a sledující hloupé ovce a kupují jen podle hezkých fotek. Já se ostatně snažím hezky nafotit i produkty, které mě zklamaly. :) Takže pokud vás v recenzi/článku/na fotce něco zaujme, skočte si pro vzorek, nebo aspoň najděte recenzi někoho dalšího. Pak vám vlastně může být jedno, jestli si blogerka produkt koupila, dostala ho, nebo dostala peníze za to, že vám ho ukáže. Vy jste se o něm dozvěděli a když vás zaujme, můžete si o něm zjistit víc, nebo ho zkusit právě ze vzorečků. Ne vždy je to možné, ale v takových případech platí - pokud nemáte důvěru žádnou, pak je asi zbytečné vůbec nějaké blogy sledovat a číst. Doufám, že to nebude můj případ. :)))

Moc vám děkuji že jste tu se mnou, že jste můj dnešní elaborát dočetli až do konce (snad to mělo hlavu a patu) a že se vracíte pro má kosmetická i nekosmetická moudra. :) Dejte mi v komentářích vědět, co si o tématu spoluprací a placených článků a postů myslíte - zajímá mě váš upřímný názor! A já se budu těšit zase příště! L.

23 komentářů:

 1. Nikdy bych nepřistoupila na placenou spolupráci... Zas tak velká blogerka nejsem, mám jen pár spoluprací a jsem ráda, že oni mi nediktují jak má recenze vypadat apod. Vždy píšu a sdílím svůj názor z testování a tak to má být. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsi ale moji myšlenku špatně pochopila :-) Já si rozhodně nemyslím, že je správně měnit názor kvůli placené spolupráci - ale nevidím nic špatného na tom, když chce značka třeba samostatnou recenzi, nebo post a zaplatí za to. :-)

   Vymazat
  2. Já vím jak to myslíš, ale každý máme svůj názor, někdo nevezme placené recenze a někdo ano. :) Každého je to věc, jenom mi to přijde divné nechat si platit za recenzi. :))

   Vymazat
  3. Respektuji tvůj názor, ale myslím, že je zřejmé, proč by si někdo chtěl nechat platit za články a fotky - fotografovi taky zaplatíš přece. :-) navíc, život se koníčkem? Dostávat zaplaceno za práci, která tě neskutečně baví? To je přece sen :-)

   Vymazat
 2. Blogerka nie som, nechystám sa byť, do vnútra tejto sféry nevidím, ale súhlasím so všetkým čo si napísala.
  Stotožňujem sa s tým, že stačí nebyť ovcou, názor si urobiť aj sama :). Kvôli tomuto presne som prestala sledovať vážne veľa blogov. Pri niektorých som bola prekvapená, keď sa ukázali byť ich články platenou spoluprácou (čo mi nevadí), aj keď tvrdili, že nie sú. Škoda.
  P.S. Krásne fotečky !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda. Že to takhle bereš :-) Víc takových čtenářek ;-) a děkuji!

   Vymazat
 3. Tahle veta to vystihuje cele: "On je totiž velký rozdíl dostat zaplaceno za názor a dostat zaplaceno za práci." Skvela clanek. Diky za to, ze nehazis spinu ale divas se na cely problem racionalne a dospele. Z toho by si nektere, senzacechtive blogerky, mely vzit priklad a prestat psat nesmysly a tak podkopavat blogerkou praci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem si to taky říkala, že to tahle věta vystihuje celé, ale pak bych to nemohla avizovat jako článek :-D kdybych napsala jen to... :-D Díky Nikol, vím že na to máme stejný názor :*

   Vymazat
 4. Ahoj, tvůj článek jsem si teď přečetla na jeden nádech u oběda a málem jsem se udusila, jak jsem se chtěla smát.
  Smát, protože jsem si vzpomněla na situaci, do které jsem se před lety dostala. Pracovala jsem jako markeťačka v jedné nejmenované firmě. Byla jsem tedy na druhé straně spolupráce a tenkrát, jsme na můj popud, chtěli začít se spoluprací s blogerkama. Viděla jsem to jako novou moderní cestu, jak s naším produktem něco udělat. Šéfová to tenkrát pojala úplně jinak. Přesně, jak jsi psala. Myslela si, že si můžeme začít něco diktovat, že si z nás asi blogerky sednou na zadek. Že jim pošleme pár produktů a ony budou celé šťastné, že něco dostanou. Bylo mi jasné, jak to dopadne, a to jsem ještě ani nemusela mít svůj vlastní YT kanál. Úplně si pamatuju, jak jsme je oslovovali - jste úžasná a ble ble ble. Aniž by třeba věděla o daném blogu něco víc :-D. Jsem ráda, že už tam dlouho nepracuji, protože to byla jen jedna z malá věcí, na které jsme se neshodly. No a jak to dopadlo? Vlastně nijak. Reagovalo nám tenkrát jen opravdu malé množství děvčat. Není se čemu divit. Asi jsme opravdu oslovily ty rozumné, které si za svou prací stojí :-D Ikdyž je pravda, že ten produkt byl pěkný a recenze by nejspíše dopadly dobře, tak diktování si podmínek (nebo i nevědomostí o práci blogerky) není opravdu dobrý začátek, jak s nějakou spoluprací začít. A kolikrát, když je ta práce ohodnocena skoro 00 ničím.
  No a co se týče mě, tak na mém kanálu mám opravdu malé publikum. Nabídky mi vlastně skoro nechodí. Ale pravda je, že mi jednou přišel podobný email, kde si evidentně také nedali moc práce (a rozeslali to asi nějak hromadně). A to až do takové míry, že si nebyli schopni ani přečíst to, co mi posílají. Protože poslat někomu, kdo se věnuje YT něco ve smyslu, že mají rádi moje články, když já vlastně články nepíšu, nebo mě oslovit špatný jménem, no co. Člověk se musí fakt usmívat :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To co píšeš jen potvrzuje to, že si některá PR myslí, že jsme jen levný nástroj. Já na blogu píšu svůj osobní názor a za produkt, který bych si klidně mohla koupit sama, nebudu nechávat někoho jiného říkat, jak to mám dělat. :-) Takový přístup mě hned odradí. Můžeme se domluvit, že mi zaplatí že chtějí samostatnou recenzi, nebo fotky na Instagramu a že by jich chtěli tolik a do kdy, s tím problém nemám, ale formou barteru si nechávám volné ruce. Šamponu se člověk nenají :-) Jo a to s tím špatným jménem, to už se mi taky stalo, na takové maily většinou ani neodepisuji. :-)

   Vymazat
 5. Jak píšeš o tom, že některá firma nabízí ke spolupráci produkty, které absolutně nesedí ke koncepci blogu, připomíná mi to email, který jsem asi před měsícem dostala. Firma se mi snažila namluvit, že je absolutně skvělý nápad, abych přijala nabídku spolupráce s někým, kdo prodává kojenecké potřeby, protože budou vánoce a maminy brouzdají na internetu a článek bude prý populární. :DD To mě srazilo do kolen.. kdybych aspoň měla mimčo, tak neřeknu ani slovo, ale tohle mě fakt rozesmálo :D

  Jinak naprosto souhlasím, že i když produkt dostaneme "zadarmo", vlastně to není zadarmo. Každá blogerka, která se snaží o nějaký progress, tak tráví nad produkcí článků, fotek a úpravou fotek x hodin a i nějaké to úsilí, které je aspoň tím produktem "zdarma" nějak vykompenzováno. Nemám ráda, když někde čtu o tom, že být blogerkou je snadné a dělají to jen znuděné baby. Tohle může říct jen člověk, který se tomu nevěnoval, protože těch hodin strávených za tvorbou kontentu na blog rozhodně není jen zábava na vyplnění volných chvil. :D

  Řekla jsem to už asi milionkrát, ale tyhle články mě u tebe hrozně baví, protože krásně shrneš to, co je pravda, aniž bys z kohokoliv dělala blbce. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo tak kojenecké potřeby pobavily :-D Já moc nerozumím tomu, jak si někdo může myslet, že jim to bude u beauty blogerky na blogu k užitku, vánoce nevánoce :-D A přesně, zajímalo by mě, kdo má koníček, kterému věnuje každý den několik hodin několik let a když mu někdo nabídne, že mu za něj zaplatí, nebo mu něco pošle, odmítne. A jo, děláme to, protože nad to baví, ale taky si to nepíšeme jenom pro sebe. Píšeme to pro čtenáře. Vytváříme kontent pro jejich zábavu. :-)

   Děkuji! Jsem ráda že to tak vnímáš a dělat z někoho blbce nebyl rozhodně účel tohoto článku :-)

   Vymazat
 6. Tak článek opravdu hodně promyšlený a hlavně pravdivý. Samozřejmě nemám kdoví jaký blog se spoluprácemi a většinou recenzuji vše, co má koupené za své. Pár spoluprácí už mi ale přišlo. Na jednu z nich jsem si přesně vzpomněla, když si psala o tom chování firmy a PR oddělení. Ve zkratce mi přišla nabídka z eshopu s oblečením. Hned co jsem si vybrala svetřík, tak jak bylo domluveno, jsem už viděla jak a kde outfit nafotím a těšila jsem se. No.. :D to co mi přišlo byl děs. Jako levná věc co splácali snad na poště nebo nevím. Následně jsem jim psala, že tohle se nedá absolutně použít a pokud očekávají nějaké doporučení, musí dbát na to, co lidem posílají. Mohla jsem si tedy vybrat něco jiného jelikož to původní už údajně nemají a mít nebudou :D tak jsem vybrala a paní mi píše (po skoro měsíci) že automaticky poslaly to samé (nechápu, když to teda nemají) ale když jim prý napíšu KRÁSNÝ ČLÁNEK, můžu si časem vybrat něco jiného. Nevím teda co mi přijde teď (ještě stále nedorazila druhá věc) ale už tak jsem měla chuť spolupráci zrušit a nevím jestli se krásného článku dočkají :D včera jsem narazila i na blog, který dostal nabídku od stejné firmy jako já a když jsem psala komentář pod článek, že já kolem toho měla spoustu komedie, slečna mi odpověděla, že ona taky. Nechápu potom, jak takové firmy ještě můžou chtít krásné články a pochvaly pokud jejich spolupráce probíhá tak jak probíhá. :D

  MagicBeautyLife

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmm já bych se na takovou nabídku spolupráce vykašlala hned po prvním failu. To co popisuješ teda není zrovna fér jednání ze strany té firmy. :-) Hlavně bych se zastavila ve chvíli, kdy by po mně chtěl za svetr "krásný" článek, to už zavání ;-)

   Vymazat
 7. Krasny clanek. Blogerka nejsem ale rada blogy ctu a cerpam z nich cenne informace. Moc diky za ujasneni par veci nad kteryma jsem dumala .. jak ono to vlastne je. Nevadi mi spoluprace ani placena prace, stravite ned tim mraky casu a coby fotograf amater vim co da prace neco nafotit tak aby to bylo to prave. O psani aby to melo hlavu a patu a vystihlo to vse podstatne ani nemluvim. O to vic mne pak stve kdyz narazim na nekoho kdo jen chvali, hlavne aby z toho vytezil maximum a jeste je to z toho clanku ci videa jasne po par vetach. Moc dekuji. Drzim palce do dalsiho snazeni. Tesim se na dalsi clanky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem mohla objasnit svůj postoj a že to vnímáte takhle pozitivně. Díky! :-)

   Vymazat
 8. Rozhodně si nemyslím, že by bylo něco špatného na tom, že si někdo nechá za svoji práci zaplatit. Věřím, že focení, úprava fotek, napsání článku zabere dost času, stejně jako jakákoliv jiná práce. A je skvělý, když někdo dostává zaplaceno za něco, co ho baví. To je sen asi nás všech :). A doopravdy jde spíš o člověka a konkrétní blog. Tvým recenzím věřím, i když jsi produkty "dostala", stejně tak ostatním blogům/youtuberkám, které sleduji. A pak samozřejmě znám i takové, které darované produkty recenzují, ale důvěru ve mně nemají, proto jejich články nečtu, ale vylítne to na mě třeba na insta. Nicméně co mi vadí je to, že např. Sephora pozve na představení nové kolekce některé blogerky, které dostanou plnou tašku nových produktů a o třech z nich pak řeknou někde na soc. sítích "tuhle rtěnku mám ráda, nosím jí teď často". Je to třeba někdo, kdo má i staticíce sledujících, ale přijde mi, že ti followers jsou většinou lidi, kolem 15ti let a ty si stejně z pochopitelných důvodů nějaký dražší produkt nekoupí. Ať je tam klidně zvou, ale sakra ať tam stejně tak pozvou lidi, který doopravdy tu kosmetiku zrecenzují, napíší kvalitní článek, udělají fotky apod. Já už si koupila několik produktů na tvé doporučení, ale nepůjdu si něco koupit, kvůli tomu, že o tom řekne nějaká blogerka tři slova :). Jsem moc ráda, že se ti rozjíždí spoustu skvělých spoluprácí, zasloužíš si to!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak! Je to sen, dělat to co tě baví a dostat za to zaplaceno. Tedy ne že by mě to živilo, placených spoluprací jsem měla doslova pár (dvě :-)) No a s tou Sephorou, přejme jim to. Oni to v tom PR asi takhle nevnímají, ale na druhou stranu, když někdo kdo má sto tisíc lidí ukáže jednou rtěnku, uvidí to stejně víc lidí, než kdybych nepsala deset důkladných a poctivých recenzí. To je prostě fakt. :-) A děkuji! Budu se snažit, abych o vaši důvěru nepřišla ;-)

   Vymazat
 9. Ahoj, skvělý článek a ve všem s tebou souhlasím do práce člověk taky nechodí zadarmo tak proč ty bys měla když s tím mas taky práci a zabere to tvůj volný čas :) a jen mě zajímalo pouze společnosti oslovují blogerky nebo i blogerky společnosti? Vždy mi vrátilo hlavou jak to funguje tak předem dekuji za odpověď :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! Ono to nezačalo jako práce, ale časem začaly chodit nabídky a nevidím důvod je odmítat, když mě to stojí spoustu času a peněz, i když to dělám ráda ;-)) takhle mám nějakou kosmetiku navíc, na recenze pro vás a pro radost moji.

   Je dost běžné si o spolupráce psát. Spousta holek to tak dělá. Já to nedělám, je mi to nepříjemné / hloupé. Neříkám že je to špatně, líná huba, holé neštěstí. Ale já mám prostě asi jinou povahu a bylo by mi trapně. :-) všechny firmy mě oslovily samy.

   Vymazat
 10. Ja teda speci stitok „spolupraca“ na blogu nemam z jedneho dovodu: mne osobne je jedno, ci blogerka vec dostane alebo si ju sama kupi, pretoze to beriem podla seba – ci si vec kupim za vlastne alebo dostanem od „sponzora“, nema na moj nazor na vyrobok ziaden vplyv /a zatial sa mi nestalo, ze by ma sprdli za to, ak nieco sprdnem ja :D/. Viem ale, ze SU citatelky, ktorym by to prekazat mohlo, preto to vacsinou /alebo skor VZDY :)/ spomeniem v clanku, ze vec som dostala na testovanie.
  Aktualne mam 2 dlhodobe spoluprace a najma s jednou som maximalne spokojna, pretoze si na testovanie veci mozem VYBERAT a toto mi vyhovuje – neznasam, ak znacka posle na testovanie jednu vec sto blogerkam a potom to vidite na kazdom blogu. Aj ked, obcas sa clovek ani tomu nevyhne, ze... Najma, ak clovek pravidelne nesleduje slovenske blogy /okrem jedneho :)/ a potom nema prehlad - ako je to v mojom pripade :)
  Odmietanie spoluprac, no, aj to sa mi uz parkrat stalo, v ziadnom pripade ale nemam v plane testovat nic, co by nesuviselo s kozmetikou/krasou – o handrach ani pripravkoch na chudnutie moj blog nie je.
  Celkovo ale spoluprace su skvela vec, vdaka nim blogerka dostane veci, ktore by si sama mozno kupit nemohla, ale vdaka spolupraci moze svoje skusenosti sprostredkovat citatelkam, ktore tak mozno objavia svoj osobny must-have, takze urcite je blbost odmietat spoluprace akoze „z principu“ a na takomto nazore sa mozem akurat tak zasmiat. Ale tak je to osobna vec kazdeho a je mi to vlastne jedno...
  A co sa tyka platenia za spoluprace, osobne uprednostnujem radsej testovanie veci, ktore mi znacka posle, ale samozrejme ak sa s „temou“ stotoznim, preco nie. Ako pises, pisat blog stoji nielen vela sil a casu, ale aj VLASTNYCH, tazko zarobenych penazi, takze ak je ta moznost, preco si za to nenechat zaplatit, ze jo...
  Dakujem za precitanie mojho komentara :DDD Inak krasny clanok ako vzdy :).

  OdpovědětVymazat
 11. Já mám na téma spolupráce takový názor, že by to hlavně mělo být označeno, a to i recenze neplacené. Přijde mi zvláštní, když blogerka běžně u recenzí uvádí, kde a za kolik produkt pořídila, a pak se najednou objeví série recenzí, kde tato informace chybí. Takže je to asi jasné ☺
  K placeným článkům - myslím finanční odměna za článek, ne podplacený názor - zatím nemám důvěru, abych řekla pravdu. Blogerka v tom může být úplně nevinně, může napsat svůj opravdový názor a nechat si zaplatit opravdu "jen" za tu práci, ale ve mně to prostě důvěru podvědomě nebudí, nemůžu si pomoct.
  Jinak já mám malý blog, spolupráce jsem nějaké měla a mám, asi jako většina blogerek. Vždycky to v článku uvádím. Co se týče podmínek, tak když mi přijde nabídka na spolupráci, vždycky se v odpovědi na e-mail dané firmy ptám, jaká je jejich představa o podmínkách a finální podobě recenze. Pak si sama udělám obrázek a posoudím, zda se to slučuje s mou představou. Už jsem se setkala i s tím, že firma chtěla zveřejnit pouze pozitivní recenzi a když by mi produkt nesedl, neměla jsem se o něm vůbec zmiňovat. Úsměvné ☺☺☺ Většina firem, která mě kdy oslovila, je ale naštěstí normální a dá se s nimi normálně domluvit.
  Co mi ale vadí, je to, že většinou chtějí recenzi co nejdřív. Mám ráda na testování čas a klid.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvůj názor na placené spolupráce chápu, ale představ si, že ti tvoje oblíbená značka napíše, že by chtěli využít třeba tvůj instagram a že tam ukážeš několik fotek produktů, které máš ráda a oni ti za to zaplatí. Odmítneš? :-) Taky vždy, když navazuji novou spolupráci, nejdřív zjišťuji představu dané značky. A taky předem upozorňuji, že mi to dlouho trvá. :-))) Třeba teď to píšu pořád, že prostě produkty poslat mohou, ale ať počítají s tím, že mi to bude třeba měsíc, dva... Ještě se mi nestalo, že by mi napsali že to chtějí brzy. :-) pak bych to musela odmítnout. Držím si jasná pravidla a to pak píšu i značkám. A k tomu označování spolupráce - proto na to mám štitek a píšu to i v textu. Občas se mi stane, že na odkazy prostě zapomenu. :-)

   Vymazat