čtvrtek 12. května 2016

Proč makeup na pleti nevypadá dobře?

Velmi často se mi stávalo, že jsem se dolíčila, podívala se na svůj výtvor a řekla si, ach bože! Mnohokrát jsem se potýkala s různými problémy, kdy můj makeup prostě nevypadal dobře. Určitě jsem nebyla sama a proto mě napadlo napsat článek o mých nejčastějších problémech a jejich řešení. Doufám tedy, že vám článek třeba pomůže a dozvíte nějakou tu užitečnou informaci. :)V první řadě bych chtěla říct, že nejsem odbornice, kosmetička ani makeup artista. Jsem jen obyčejná uživatelka kosmetiky, která veškeré informace vyčetla na internetu (převážně v zahraničí), nebo je prostě zkusila na vlastní kůži. Pro úplnou představu dvou největších problémů jsem si makeup nanesla před peelingem, na suchou pleť, v nadměrné vrstvě s velkým množstvím pudru. Doufám, že oceníte moji snahu a odvahu! :D

"Cakey" makeup

V zahraničí uslyšíte tento termín velmi často. Nemám pro něj doslovný překlad, ale v podstatě je jeho význam jednoduchý. Jedná se o vrstvu makeupu, která vypadá uměle a má velmi výraznou strukturu (póry, vrásky, pupínky) a která je bohužel i dost vidět. (A vypadá jako poleva na dortu ha ha.)Důvod:

1) Příliš velké množství makeupu, který udělá vrstvu
2) Příliš velké množství pudrových produktů (bronzer, tvářenka, rozjasňovač, pudr, které na pleti udělají několik dalších vrstev a zvýrazní veškeré nerovnosti na povrchu pleti a následně působí jako pudrová krusta
3) Stříkáte na sebe fixační sprej/termální vodu příliš zblízka
4) Nedostatečně hydratujete pleť
5) Používáte příliš velké množství primeruŘešení:

1) Použijte méně makeupu (pokud potřebujete větší krytí, použijte více krycí makeup, ne velkou vrstvu méně krycího), makeup zapracujte do pleti velmi pečlivě, případně místně použijte korektor. Velmi dobře se makeup nanáší mokrou houbičkou (já mám ráda Beauty Blender), přidáte tím pleti vláhu a tím spíše se pak makeup spojí se suchým pudrem a neudělá vám cake face ;-)

2) V podstatě ta samá úvaha jako bod č. 1, pokud použijete nepřiměřeně velké množství pudru, ten se nespojí s makeupem a pletí pod ním a zůstane viditelný na pleti. Uberte s pudrovými produkty a hlavně pudrem jako takovým. Pudru stačí maličko, všechny makeupy zasychají! Některé pomaleji, některé rychleji. Počkejte chvíli s nanášením pudru, makeup bude mít čas si sednout a lehce zaschnout. Pudru nebudete potřebovat takové množství.

3) Dejte si na ruku makeup, pořádně ho zapudrujte a stříkněte na něj vodu z velmi malé vzdálenosti, tomu se u nás říká instantní cake face :D, vybírejte spreje s velmi jemnou mlhou a opravdu stříkejte z minimálně třiceti centimetrů. Já před sebe sprej nastříkám a pak teprve obličej nakloním k mlze, nebo prostě natáhnu celou ruku před sebe.

4) čím více budete hydratovat pleť, tím více můžete použít pudru. Čím vlhčí bude obličej, tím více pudru zvládne obličej a makeup "vstřebat".

5) Primery obecně jsou uzpůsobeny k tomu, aby pleť zahřály a přinutily ji dobře a pevně držet makeup. Pokud použijete velké množství primeru, použijte co nejmenší množství pudru. Primer by měl makeup držet sám o sobě, proto stačí k zapudrování opravdu minimální množství. Pokud chcete například dělat "baking" (velké množství pudru na určité místo, které po několika minutách oprášíte) použijte spíše velmi velmi hydratační krém, než primer.


"Flakey" makeup

Také velmi známý zahraniční výraz a také pro něj bohužel nemám přesný překlad. Flakey v podstatě znamená, že vám makeup zvýrazní všechny šupinky na pleti a vytvoří texturu, která na pleti bez makeupu ani třeba nemusí být tolik vidět. Oproti cakey makeupu není tento problém vrstva produktů na pleti (která vypadá jako fondán na dortu). :D Makeup prostě zvýrazní nedokonalosti, převážně na suché pleti, ale i mastící se pleť může být dehydratovaná se šupinkami. V neposlední řadě pak kůže v místě kde se vám hojí pupínek bude velmi suchá a bude se loupat, ať už máte jakýkoliv typ pleti.Důvod:


1) Nedopřáváte si peeling pleti dostatečně často
2) Příliš málo hydratujete pleť 
3) Používáte nevhodnou péči/makeup pro váš typ pletiŘešení:


1) Základem při nanášení makeupu je povrch pleti. Ať už máte jakýkoliv typ pleti, používejte peeling. Je jedno jestli budete používat peeling se zrníčky nebo ten enzymatický, hlavně ho používejte. I pleť mastná má na povrchu odumřelé kožní buňky, které je potřeba odstranit a pleť suchá je má ještě víc. Bez peelingu si makeupem všechna suchá místa s šupinkami pouze zvýrazníte. Samozřejmě si vybírejte peeling podle vašich potřeb. Pokud chcete používat peeling každý den, vyberte takový, který je na to vhodný.

2) I když na obalech makeupů se mnohdy píše "hydratační" ve většině případů vám makeup pleťový krém prostě nenahradí. A ten oční už vůbec ne. Vyjímkou mohou být některá BBčka, ale i pod ty bych doporučovala nějaký lehčí krém. Mnoho lidí si myslí, že když mají mastnou pleť, není potřeba ji hydratovat. To je ale velký omyl. Mastná pleť produkuje množství olejů, ne vody! I mastná pleť tak může být dehydratovaná. Dodáním hydratace pleti se vám pleť nebude mastit více. Jen pozor na krémy, které sami o sobě obsahují oleje. (S mastnou pletí je raději vynechejte.) Makeupy během dne pleť velmi často vysušují a tak se vám na pleti objeví šupinky a suchá místa, popřípadě začne mít makeup místy jinou strukturu. Pokud bude pleť dostatečně hydratovaná (a to i zevnitř pitím vody), nebudou se na ní během dne vysušením tvořit šupinky.

3) Viz. bod č. 2. Pokud na suchou nebo normální pleť použijete matující krém, matující primer a ještě k tomu matující makeup, výrazně tak omezíte přirozenou tvorbu mazu a pleť se vám může až příliš vysušit. Pokud potřebujete použít matující krém nebo bázi, použijte ho pouze na místa, která se vám opravdu mastí. Na zbytek obličeje pak zvolte jiný produkt. I pod primer je potřeba použít hydratační krém. Primery mívají prioritně jinou funkci, než je hydratace pleti. Krémy se dostávají do povrchových vrstev kůže, kdežto primery a makeupy zůstávají na povrchu pleti.


Viditelné póry a chloupky

Tento problém souvisí s technikou nanášení makeupu. Pokud máte po nanesení makeupu zvýrazněné póry nebo obličejové chloupky, je to spíše postupem a zvolenými pomůckami, než makeupem samotným. Samozřejmě může být i makeup nekvalitní a špatný, ale pokud už jste za něj peníze dali, možná se vám bude hodit pár tipů, jak ho zkusit donutit fungovat.

Důvod:

1) Špatně zvolený štětec/houbička
2) špatná technika nanášení štětcem/houbičkou
Řešení:


1) Pokud máte problém s viditelnými póry, doporučuji štětce typu round top kabuki, nebo středně husté štětce, které jsou kulatější. Houbička se vůbec nehodí. Póry jsou ďolíčky, a proto je potřeba dostat makeup dovnitř, což houbičkou v podstatě nejde. Naopak hustým štětcem to jde velmi dobře. Nejlépe makeup zapracujete do pleti tak, že děláte štětcem malé kroužky nejprve jedním směrem a pak druhým. Například si dáte štětec z boku na nos a kroužíte nejdříve po směru a pak proti směru hodinových ručiček. Póry pak nebudou vidět, protože se chlup štětce dostane všude tam, kde je potřeba a póry se vyplní makeupem. Samozřejmě je tu i možnost použít bázi pod makeup, která vyplní póry a drobné linky a se skrytím pórů vám pomůže.

2) Pokud vám makeup zvýrazňuje jemné chloupky na obličeji, s největší pravděpodobností máte špatnou techniku. Pokud kroužíte štětcem tam a zpět a chvíli ťupkáte, chvíli natíráte (:D), všechny chloupky na obličeji si nadzvedáváte a obalujete je makeupem. Tím pádem jsou i více vidět. Důležité je pleť s chloupky uhlazovat. Štětec můžete použít téměř jakýkoliv, kromě klasického pádýlka. ;-) Moje oblíbené jsou klasický flat top kabuki a samozřejmě Beauty Blender. Důležité je aby pohyb nenadzvedával chloupky, takže ťupkat, ťupkat a ťupkat. Tím chloupky pouze přitlačíte k pleti a budou méně viditelné. Tahem štětce sice možná uhlazujete některé chloupky, ale nadzvedáváte jiné, které rostou jiným směrem. Další možností je pak použít vosk a depilovat. :)


Zde najdete video od mého oblíbeného Wayna Gosse s návodem, jak zamaskovat póry. Video je v angličtině, ale názorná ukázka mluví sama za sebe. Můžete přeskočit na 2:22. Vyzkoušeno, potvrzeno! Tato technika opravdu funguje.

To by tedy bylo pro dnešek vše a já doufám, že se vám tento typ článku líbil a byl pro vás alespoň trochu užitečný. :) Samozřejmě je tu možnost, že vám nebude z nějakého důvodu fungovat vše, nemohu posoudit na dálku stav vaší pleti. Pokud ale dodržíte tři základní kroky (peeling, hydratace, správný výběr produktu), měli byste docílit bezchybného makeupu. :)

Můžete mi dát vědět, zda mám s tímto typem základních technik a rad pokračovat, nebo jestli je to pro vás zbytečné.

Mějte se krásně a díky za přečtení! :)
PS: nezapomeňte na právě probíhající GIVEAWAY!

L.

52 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Děkuji ti Nikol :-) Od tebe mě to těší dvojnásob :-)

   Vymazat
 2. Super článek. Určitě v těchto typech článku pokračuj :) Já si sice nedávám tekutý makeup, ale když už, tak fakt asi jednou za měsíc :D ale používám na něj houbičku a opravdu to s ní je lepší než třeba tím štětcem, který může udělat na pleti stopy po štětci a tak různě... :) Silně zapudrovaný makeup je zlo, hodně holek/žen se prostě nevidí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se článek líbí. :) No s tím pudrem je to těžké :D Dříve jsem to také dělala. Chtěla jsem aby makeup opravdu držel, neotíral se, byl matný.. A tak jsem pudrovala a pudrovala.. :D Teď už na to koukám jinak. :)

   Vymazat
 3. Super. Pod to bych se podepsala❤️ Krásně a opravdu detailně zpracováno, myslím, že i začátečník díky tomuto článku bude vědět co a jak:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ti děkuji! :) Tak on ten článek i je spíš pro začátečníky. Nesepsala jsem nic převratného. Spíš jsem si říkala, že se to bude někomu hodit všechno pohromadě a jednoznačně vypsáno. Když jsem kdysi hledala takové informace, v češtině jsem toho našla bídně málo. A ne každý perfektně ovládá angličtinu. :)

   Vymazat
 4. Tak to je super článek, děkuji a chválím :)

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělý článek. Ještě bych doplnila, že někdy může být problém v samotném makeupu. Když nesedne, pak člověk vypadá, jakože se vůbec neumí nalíčit :-)
  Jsi krasna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! A k tomu špatnému makeupu. Ano, určitě se najdou nějaké katastrofální propadáky, které nesednou nikomu. Ale jinak si myslím, že je to většinou jen chybný výběr pro typ pleti, nebo nevhodně zvolený krém/báze. :)

   Vymazat
 6. Skvělý článek a nápad na něj! Den ode dne/článek od článku se zlepšuješ jak ty, tak fotky. Nádhera :)

  OdpovědětVymazat
 7. Velmi pekny a hlavne poucny clanek! Urcite v nich pokracuj, rada se dozvim finty a tipy💄💄💄

  Andreablog

  OdpovědětVymazat
 8. Ako všetky komentáre hore SKVELÝ ČLÁNOK !!!
  A áno, prosíme si pokračovanie tohto typu článkov, t.j. ani nie odporučenie na značky (nebránim sa :)) ), ako skôr na starostlivosť.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ti děkuji! Jsem ráda, že vám článek připadá užitečný. :)
   Jestli to dobře chápu, myslíš tím jako napsat článek třeba o mé péči o pleť s postupem a co používám, nehledě na značky? :-) Jako třeba byly ty typy u pleťových masek?

   Vymazat
  2. Áno, presne to som mala na mysli !
   Aj keď už patrím do kategórie 40+, určite mám čo ešte vylepšovať v starostlivosti a takéto praktické manuály mám veľmi rada, nehovoriac o tom, že si mladšie ročníky nájdu tiež to svoje.
   A tiež by ma zaujímal typ článkov (pssst ako píše Teta z Prahy na svojom blogu) čo sa Ti oplatilo z napr. makeupov, rozjasňovačov, púdrov, ceruziek, rúžov, krémov, sér a pod. (t.j. čo si všetko z toho ktorého produktu vyskúšala a čo bolo za Teba áno a čo nie). Viem, že články tohto typu sú veľmi náročné, ale zároveň aj veľmi poučné (nech to akokoľvek blbo znie) a čítané.

   Vymazat
  3. Budu na to myslet a moc děkuji za nápad! :)

   Vymazat
 9. Super originalni clanek ! V sobotu me ceka lov na makeup ,rozhodovat se budu mezi Clarins Everlasting,Lancome teint miracle a Estee Lauder double wear. Snad zvolim dobre :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi ti děkuji! :) Držím palce ať dobře vybereš. Everlasting i Doublewear jsou mé oblíbené makeupy. Oba jsou moc fajn, ale mně osobně vyhovuje asi víc Estée, má větší krytí a drží mi o trochu déle. :)

   Vymazat
 10. Ty jo,a ni nevíš, jak jsi mi s tímhle článkem přišla vhod, poslední dobou mě některé problémy sem tam zatrápí a už jsem nevěděla co s tím občas udělat, zase takový odborník na kosmetiku nejsem, ale teda teď jsi mi fakt ulehčila práci! Děkuji, tenhle článek si ukládám! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jééé, tak to mě moc těší! Jsem ráda, že třeba mohu pomoct a najdete v článku nějaký tip, který vám pomůže a třeba jste o něm nevěděli. :)

   Vymazat
 11. Skvely clanek :-) ja kdyz jsem byla mladsi jsem mela problem s tim ze po naneseni mi najednou oblicej "zešupinovatel" :-D az s vekem jsem prisla na primer,a hlavne stetce a napr beauty blender na nanaseni...ale co je urcite nejdulezitejsi tak je pece o plet,protoze makeup neni vsemocny :-D urcite s podobnymi clanky pokracuj...vzdy se rada neco priucim ;-)
  Mej se hezky Bara

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, je to o zkušenost a hlavně to chce zkoušet, každému sedí něco jiného a ani produkty které jsou určeny na některý typ pleti, mohou sedět i jinému typu a stejně tak primery. :)

   Vymazat
 12. Moc pěkný článek :o) Určitě s podobnými pokračuj :o)

  OdpovědětVymazat
 13. Super užitečný článek, vše krásně a jasně sepsáno :)

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj, napsala jsi to moc hezky, jasně a srozumitelně. Patřím do kategorie tvé maminky:), ale i tak jsem si početla, kývala a souhlasila a i něco nového se dozvěděla. Jsi šikovná holka a v takových článcích pokračuj, je to super! A budu ráda i za tvé zkušenosti s různými makeupy, a to zejména i s těmi dražšími, pro suchou pleť. Díky za tvou práci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji ti za milý komentář! :) Vážím si tvého času a jsem ráda, že se mám s kým podělit o své zkušenosti a názory. :) Makeupy určitě mám v plánu!

   Vymazat
 15. Moc užitečný článek ;) Cakey makeup může způsobit i nekvalitní makeup, s tím už mám zkušenost =D Rady jsou moc dobré, já osobně mám hodně suchou pleť, takže mažu mažu mažu =D z peelingů mám občas trochu strach, protože některé dost vysušují, ale když se najde dobrý, tak je všechno v pohodě
  Mimochodem, Waynea mám taky hrozně ráda <3 =D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, některé makeupy to dělají, některé ještě víc, čím víc jich člověk použije. Tudíž je lepší nevrstvit .. :) Taky mám zkušenost. :D Ale naopak bych řekla, že peeling nemůže vysušovat, když po něm použiješ dostatečně hydratační krém. :) A děkuji ti!

   Vymazat
 16. Super článek, zrovna se hodí :) Hned jdu na peeling, asi to bude u mě problém číslo jedna.. A děkuji za tip na video, zítra rozhodně vyzkouším! :) Snad konečně bude makeup vypadat na mé pleti normálně :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za pochvalu. Jsem ráda, že že se rady někomu hodí! :) Peeling je pro mě jedna z nejdůležitějších věcí, jinak na mně vypadá makeup jako.. no jako na těch fotkách :D

   Vymazat
 17. Skvelé! Som za zaradenie takýchto člankov. :) Uvedomila som si, že svoju pleť málo hydratujem, dosť sa mi mastí T-zóna, ale zároveň mám šupinky. Vstupujem si do svedomia. :)

  Tak mi napadlo, aby sa vyplnili póry, je treba krúžiť štetcom na jednu stranu a na druhú. Nie je to potom ale ten prípad, ktorý zvýrazňuje chloupky na tvári? Alebo treba spraviť nejaký rozumný kompromis? Mimochodom pobavilo ma "chvíli natíráte" :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kombinovaný typ pleti je mrcha.. Mastnější části dávají pocit, že není třeba tolik mazat. :) Dřív jsem si to taky myslela. Jinak ano, rozhodně doporučím kompromis a s rozumem, na zamaskování pórů. :) Většinou bych ale řekla, že póry bývají rozšířené hlavně na nose, lehce na tvářích a uprostřed čela a to nejsou místa, kde je hodně chloupků, takže na každé části pleti bych asi postupovala trochu jinak, podle potřeb. :)

   Vymazat
 18. Super článek, určitě bych byla pro další podobné! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji! Odezva je víc než dobrá, takže v nich určitě budu pokračovat :-)

   Vymazat
 19. Ahoj, asi jsem u tebe ještě nekomentovala, jsem s tím teď trochu na štíru, ale na ig jsi mě možná zaregistrovala jako agabrucha :) Musím ti moc pochválit blog, jako jeden po hodně, hodně dlouhé době mě nadchl. Pokračuj v dobré práci, moc se mi líbí tvůj výběr kosmetiky, styl psaní, fotky a znalosti a přitom tak nějak "normálnost" :) K dnešnímu článku - ač všechny rady znám, tak ne vždy dodržuju, hlavně s tím peelingem jsem na štíru, takže jsem si včera na tvůj popud namazala na hubku enzymatický Elemis, takže dík moc! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je přesně ten typ komentáře, kterého si cením nejvíc a dělá mi největší radost. Jsem opravdu moc ráda, že ke mně chodí normální ženské, které chápou, že si tu na nic nechci hrát, ani ze sebe dělat ultra znalkyni. A že i články jako tento, které jsou pro zkušené matadorky na poli kosmetiky v podstatě k ničemu, s radostí přečtete a třeba si tu i odpočinete. :-) A ještě víc mě pak těší chvála a také že vidíte moji snahu dělat to pečlivě a na nějaké úrovni, a přesto si zachovat právě tu "normálnost". Upřímné díky! :-)

   Vymazat
 20. Skvělý článek! I když vlastně o úplně základních věcech...ty je ale třeba pořád připomínat

  OdpovědětVymazat
 21. Super článek! Na tomhle je obzvláště poznat tvůj smysl pro detail ... úplně to vidím před očima ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě opravdu moc těší! :-) Děkuji! Vždy se snažím, aby článek byl nápomocný a to třeba i pro úplné začátečníky. ;-)

   Vymazat
 22. Tak toto je skutočne kvalitný odborný článok, ktorý je pre mňa užitočný. Beriem si tie rady k srdcu. :)

  OdpovědětVymazat
 23. Moc děkuji za skvělý článek, velmi mi pomohl!

  OdpovědětVymazat
 24. Perfektní článek! Poslední dobou mi všechny make-py dělají caky efekt kolem nosu a brzo slézají... Už jsem z toho nešťastná, tak zkusím tvoje rady ☺

  OdpovědětVymazat