sobota 1. července 2017

Jak jsem v těhotenství nabrala 35 kilo... || life

Dnes vás na mém blogu čeká trochu jiný (a hodně osobní) článek, určený všem těm z vás, kdo bojují s váhou a hlavně také všem maminkám, i nastávajícím maminkám, protože těhotenství (a zejména ta komplikovaná) dokážou otřást celým naším světem. Chtěla bych vám dnes říct takový můj malý příběh, podělit se s vámi o mé zkušenosti a hlavně aspoň někomu z vás třeba dodat sílu. :)Článek je pro mě velmi osobní a skoro až intimní a já bych nerada, aby ve vás vyvolal smutek nebo lítost, netoužím po pozornosti jako takové a věřte, není to nic, na co by člověk chtěl zbytečně upozorňovat a snad to tak budete brát i vy.

Abych nezačínala uprostřed, na úvod vám musím říct, jak to celé vlastně začalo. Když jsem otěhotněla poprvé, byla jsem velmi mladá, nicméně jsem měla zajištěného partnera, se kterým jsem tou dobu byla několik let a který o miminko velmi stál. Od začátku těhotenství, nastalo mnoho komplikací, které vyústily v potrat, když jsem byla v pátém měsíci. Asi je zbytečné tu rozebírat, jak moc mě to zničilo a jak nešťastná jsem byla a řeči mého okolí, že jsem ještě mladá a že je to vlastně možná i dobře (!) mi opravdu nepomáhaly. O rok později jsme se s přítelem rozešli a já si pár let na to našla svého současného manžela.

S manželem, tenkrát s přítelem, jsme byli oba na stejné vlně a ani on se miminku nebránil, naopak. :) Po nějaké době jsem opravdu otěhotněla, a protože jsem za sebou měla druho-trimestrální potrat, našla jsem si nového a lepšího gynekologa a začala s ním mé těhotenství řešit. V této době jsem vážila něco okolo 55 kilo a byla jsem s tím jak vypadám poměrně spokojená. Vzhledem k mé výšce 158 cm je na mně vidět každé kilo navíc, nicméně jsem se měla ráda a brala jsem se taková jaká jsem. Ani druhé těhotenství bohužel neprobíhalo dobře a já jsem od začátku krvácela. Gynekolog mi na podporu těhotenství napsal Utrogestan, který jsem brala od druhého měsíce až do čtvrtého, kdy jsem doma samovolně potratila,


Za ty tři měsíce braní léků a ležení doma s nohama nahoře jsem stihla nabrat skoro deset kilo a dalších asi šest nebo sedm jsem pak nabrala v následujícím roce. Byla jsem nešťastná, smutná, zničená a řešila jsem to tím, že jsem seděla doma, jedla a přestávala jsem se mít ráda. Když se vám stane něco podobného, začne to ve vás vyvolávat otázky a pochyby... Následující genetické testy nevyšly příliš dobře, byť se o žádnou tragédii nejedná, potvrdily mi pouze to, co už jsem věděla. Genetická mutace, která způsobuje vývojové vady plodu, že moje tělo neumí štěpit kyselinu listovou, že mám trombofilii a sklony k srdečním problémům, o kterých už dávno vím, protože od svých čtrnácti let beru léky na vysoký krevní tlak. Ačkoliv mě od toho mé okolí spíš odrazovalo, věděla jsem, že se z celé téhle hloupé situace dostanu jedině tehdy, když se mi podaří mít zdravé dítě u sebe v náručí. Pro ostatní možná prázdné výkřiky mladé holky... Kdo podobné věci prožil, nikdy by takhle nemohl mluvit. Protože já nemohla myslet na nic jiného, než na dítě, o které jsem už dvakrát přišla a myslela jsem na něj až do té doby, než se mi po víc než roce podařilo otěhotnět potřetí.

Na začátku třetího těhotenství jsem vážila 70 kilo. Už to byla při mé výšce slušná nadváha, nicméně zrovna těhotenství není ideální doba na držení diet, což se asi shodneme. :)) Spousta lidí a hlavně žen, které s nabíráním nemají problém, dokážou být neuvěřitelně zlí a kritičtí. Nechápou, jak velký to může být stres pro někoho, kdo si prošel takovými problémy a ví, že ještě zdaleka nekončí. Spousta lidí si myslí, že když žena v těhotenství nabere 36 kilo, je to jen tím, že se neumí ovládat a nedělá nic jiného, než že jen jí. Byla jsem ve strašném stresu, bála jsem se, že přijdu o další dítě a moje obavy bohužel neskončily s koncem prvního trimestru, protože jsem věděla, že problém může nastat i mnohem později. Kvůli vysokému tlaku (běžně 180/120), dvou předchozím potratům a opětovným zdravotním komplikacím jsem nesměla nic dělat a musela jsem zůstat ležet doma. Od začátku druhého měsíce jsem také opět začala brát Utrogestan a hromady (a tím myslím fakt hromady) dalších léků. Od pátého měsíce jsem docházela do Podolí na rizikové oddělení a na velký UTZ, kde se měří průtoky a velikost plodu, jsem chodila každý týden. Zvládala jsem dvakrát týdně zajít aspoň do kanceláře, ale v sedmém měsíci jsem se raději vykašlala už i na to, protože se mi výrazně začaly zhoršovat právě průtoky pupečníkem a ležela jsem už jen doma.S ukončeným 36. týdnem těhotenství se moje paní doktorka rozhodla, že už nebudeme na nic čekat a přijala mě, abychom začali vyvolávat porod. (Důvodem bylo předčasné stárnutí placenty a synova nízká váha a velikost a nakonec i hypoxie.) Byla jsem překvapená, ale také ráda, protože těhotenství pro mě nebyl žádný med a těšila jsem se na syna. Ten se narodil o pět dní později, po neúspěšném pokusu o vyvolání porodu, akutním císařem a měl krásných 2,7 kila. Já jsem na tom byla o poznání hůř, protože do porodnice jsem šla s váhou 104 kila (a ano, stydím se za sebe ještě teď a je mi trapně to jen napsat) a tři týdny po porodu jsem vážila 98.

Ve chvíli kdy se narodil naprosto zdravý syn a já jsem zvládla první měsíce péče o něj a kojení každé dvě hodiny, začala jsem se starat i o to, jak vlastně teď, po porodu, vypadám. Cítila jsem se hrozně, protože jsem během třech let nabrala skoro padesát kilo a všechna těhotenství a léky mě doslova zničily. Styděla jsem se chodit ven a když jsem po čtyřech měsících musela začít se synem chodit na plavání kojenců, brečela jsem pokaždé, když jsem se měla převléknout do plavek. Ať už vám to zní jakkoliv melodramaticky, trapně, dětinsky, nebo hloupě, problém, který zrovna prožíváte je přesně tak velký, jak ho v tu chvíli cítíte a není o nic menší, než jakýkoliv problém kohokoliv jiného, byť se později může zdát, že ten váš, nebyl zas až tak zásadní.


Asi si říkáte, proč vám o tomhle vůbec píšu. Rozhodně se nesnažím na sebe nijak upozorňovat a nepíšu ho ani proto, že bych toužila po lítosti a soucitu. Chtěla bych tímto článkem podpořit všechny, kdo řeší, nebo řešili podobné (nebo úplně jiné) problémy jako já. Chtěla bych vám říct, že ten pocit frustrace, že už nikdy nebudete krásné, nebo hubené, že jste třeba zničené po porodu a máte vytahanou kůži a strie a že už si do konce života budete při pohledu do zrcadla připadat méněcenné (a že ten pocit dobře znám), může zmizet a že zase můžete najít sílu něco s tím udělat a něco změnit. Chtěla bych vám dát naději, že je možné přestat se takhle cítit a stačí k tomu najít víru v sebe sama a najít tu správnou cestu, případně pomoc.

Já jsem do synových dvou let zhubla ze 104 na 74. Není to moc a mohlo to být mnohem lepší, mohla jsem mít svoji postavu snů, ale dělala jsem všechno špatně. Jedla jsem málo, díky synovi jsem nespala a držela nesmyslné diety a celou tu dobu jsem byla nešťastná. Přitom jsem za ty dva roky mohla mít zpátky svých padesát pět kilo a nemusela jsem se bičovat při každém pohledu do zrcadla. Jak už všichni víte, jsem teď znovu těhotná, takže diety opět nepřipadají v úvahu. Opět se musím potýkat s problémy, které se objevují i v tomto těhotenství, ale s tím rozdílem, že jsem si našla kamarádku, která mi jako první dobře poradila a dodala mi naději, že jednoho dne se zase budu cítit hezká a to i po dvou dětech a i po tom, co jsem nabrala padesát kilo a zase shodila padesát kilo. Tedy doufám. :)


Irinu většina z vás bude znát z Instagramu a mně ji seslalo samo nebe. :) Ve chvíli, kdy máte sebevědomí na bodu nula, je fajn, když se na vás někdo podívá a řekne, to je v pohodě, až porodíš, do půl roku tě dáme do pořádku. A řekne to s takovým klidem, sebejistotou a přesvědčením, že tomu přese všechno co jste si do té doby myslely, samy uvěříte. Iri je nejen fitness trenérka a výživová poradkyně, ale hlavně kamarádka, která mi pomáhá. Dostala jsem od ní jídelníček, z její nově spuštěné fitness platformy fittide.cz a mimo to s ní budu cvičit a to zejména po porodu, abychom daly do pořádku moji diastázu břišních svalů, obrácenou bránici a hlavně, abych konečně zhubla a nemusela se trápit psychicky, ani fyzicky. Také jsem se dozvěděla spoustu nových informací, který vám jen tak někdo neřekne a ani přes usilovné googlení si je sami nezjistíte :), jak o stravě a hubnutí, tak o cvičení a o tom, co funguje a co ne. Právě proto pro vás chystáme společně pár článků, které vás podpoří a třeba vám i pomůžou.

Pokud vás zajímá, co na moji situaci říká někdo, kdo tomu rozumí, mrkněte na článek k Iri - TADY, kde se dozvíte pár zajímavých informací a postřehů z jiného úhlu pohledu a já se na vás budu těšit u dalšího článku, ve kterém vám povím o svém současném těhotenství, jak se snažím stravovat a pár dalších věcí. A kdyby se chtěl někdo zapojit, hubnout a dostat se do kondice spolu se mnou, budu jen ráda! :) L.

20 komentářů:

 1. Ufff, Luci, to je drsná životní zkušenost! Ale teď je jasné, že to dokážeš a nakonec budeš spokojená i sama se sebou ;-) Patřím mezi ty, na které se kila lepí, i když jsem většinu těhotenství mohla cvičit a být v pohybu. A kojení ani "běhání" kolem dětí na moje kila žádný extra vliv nemělo... Nevím jak to dělají ty ostatní. Musíme to prostě vybojovat, nic jiného nezbývá! Přeju v první řadě zdravé miminko a pak se do toho obuješ;-) A těším se na další články s touto tématikou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak jak píšeš, ačkoliv jsem kojila jak šílená :) a běhala a chovala a uspávala, nijak zázračně jsem nehubla, takže jsme zjevně ve stejném týmu a jak to dělají ostatní raději nechci vědět, ještě bychom zjistily, že jim to jde "samo" :))) Moc ti děkuji!

   Vymazat
 2. mam za sebou 4 neuspesne IVF kedze prirodzene to vzhladom na x-diagnoz neslo, vsetky skoncili bud menstruaciou alebo neskorsim potratom..akurat vcera som bola na dalsi vklad a uvazujem co bude dalej..uz ma to psychicky (aj fyzicky) dost nici a lieky mojej nalade tiez velmi nepomahaju kedze schytavam asi vsetky vedlajsie ucinky (vyrazky, retencia vody, bolesti hlavy, nausea, vykyvy nalad..) chudak moj manzel. to len tak okrajovo. preco vsak pisem je to ze ti prajem aby vsetko dobre dopadlo a ty si sa tesila z dalsieho dietatka. pokial ide o vzhlad tak ak mas spravneho trenera, ten ta do roka da dokopy jedna radost :) hovorim z vlastnej skusenosti. Moni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tvůj příběh. Je mi to upřímně moc líto, protože byť jsem si neprošla tím, čím si procházíš ty, zhruba si to dokážu představit a chápu, že ta frustrace musí být šílená.. Díky bohu za naše chlapy, které to s námi prožívají a tolerují nás a naše hormonální výkyvy, ať už jsou to ty chemické z léků, nebo ty klasické ženské :) Strašně moc bych ti přála, abys byla na konci toho všeho šťastná, ať už to dopadne jakkoliv! A souhlasím, teď když už mám trenérku, jde to všechno najednou nějak snadněji.. Jak píšu v článku, škoda že jsem na to nepřišla dřív :) Díky za tvoji podporu! <3

   Vymazat
 3. Držím moc pěsti ať všechno dobře dopadne a můžete se radovat ze zdravého miminka :-)!! Ráda pak budu sledovat tvoji cestu s Iri :). Díky za upřímný článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já děkuji za podporu a jsem ráda, že článek zaujal! :) Já se té "cesty" s Iri nemůžu dočkat, dodala mi novou energii a odhodlání, takže teď už jen v klidu porodit a pak se na to vrhneme :)

   Vymazat
 4. Fakt krásný článek.. i když já neměla až tak velké problémy a jsem šťastná maminka 3leteho kluka, dokážu si představit co jsi prožívala.. držím Ti palce ať vše dobře dopadne.. a povzbudila jsi mě, že musím taky něco dělat se svojí diastazou.. ,��

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji a jsem ráda, že sis z článku vzala i něco pozitivního! Diastáza prý dělá to, proč nemáme plochá břicha! Tak hurá na to ;-)

   Vymazat
 5. Mám strašnú potrebu reagovať na tento úžasne úprimný článok, je to ale trochu ťažké pretože deti ešte nemám. Mám ale 25 rokov a ešte pred 4 mesiacmi som vážila 109 kg a momentálne som sa tesne prehupla pod hranicu trojciferného čísla. Nedržím diety, akorát jem primerane výdaju s čím mi pomohla nutričná terapeutka a hýbem sa.. :) Musela som v sebe nájsť obrovskú motiváciu prestať sa motať v bludnom kruhu jedenia a nejedenia. Viackrát som za posledné 3 roky schudla a zase pribrala... To už je ale za mnou a mne konečne niečo cvaklo v hlave. :) No, toľko len môj príbeh, minimálne čo sa týka tohto trápenia si to viem predstaviť a máš moje absolútne a plné pochopenie. <3 S miminkom držím strašne moc palce, ja zase momentálne prvýkrát v živote zažívam pocit, že začínam chcieť mať miminko. :)))
  A.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je úplně jedno jak si přibrala, ten pocit když se člověk snaží hubnout a nabírá a hubne a tak pořád dokola je frustrující pro každého stejně... Hlavní je, že sis to uvědomila a našla někoho, kdo tomu opravdu rozumí a pomůže ti s tím! Držím moc palce ať to zvládneš a ať se brzy zase koukáš do zrcadla s radostí, byť by to bylo jen díky pár shozeným kilům :-)

   Vymazat
 6. Držím palce, ať všechno vyjde a dobře dopadne. Já trpím opačným problémem, měřím jen o centimetr méně než ty a momentálně mám 40kg. Ona ani hubenost není výhra, už od puberty, cca 15 let jsem na váze mezi 43-46,5 kg, víc jsem nikdy neměla a už jako dítě jsem byla vyžlátko. Ať jsem snědla cokoli, tak prostě nepřibírám. Ne nejsem anorektička a snažím se normálně jíst, ale nová a náročná práce (ve které se na přestávky nehraje), úmrtí v rodině, problémy s partnerem, menší psychické problémy a za necelý rok jsem zhubla 5 kilo. Nabrat byť jen půl kila je nadlidský úkol a jsem z toho celkem nešťastná, jídlo mi prostě přestává chutnat, když něco sním, bolí mě žaludek, atd. Děti zatím nemám, ale s partnerem bychom chtěli, jenže s podváhou a i jinými zdr. problémy nevím, zda vůbec někdy otěhotním...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ačkoliv je to pro mě hodně těžké uchopit, tak ti rozumím, že i velmi nízká váha může být problém a čtyřicet kilo už je opravdu málo. I tak si myslím, že určitě najdeš cestu jak přibrat, je to stejné jako s námi, které máme nadváhu, chce to jen tu správnou motivaci, případně pomoc :-) a zrovna miminko by mohla být motivace obrovská! Budu ti držet palce, abys zvládla to, co si přeješ!

   Vymazat
 7. Luci, měla bys takové články o životě psát častěji... Vím, že je tvůj blog výhradně o kosmetice, ale paradoxně tento článek se četl skvěle a někdy je lepší si odpočinout od kosmetiky. A držím palce, aby vše vyšlo a holčička se narodila v pořádku a zdravá. Jsi silná žena a věřím tomu, že to všechno zvládneš. Já nikdy takový problém neměla, ale souhlasím s tebou, že problém, který zrovna prožíváme je přesně tak velký, jak ho v tu chvíli cítíme. Až po nějaké době člověk zjistí, že to byla maličkost, protože se na něj navalí zase něco většího. Já teda s váhou bojuji už dlouho. Měřím 153 cm a opravdu každé kilo jde na takové malé osobě vidět, takže s tebou soucítím. V 15 letech jsem vážila 55 Kč a vůbec jsem se necítila dobře, s příchodem na gympl jsem zhubla na 49 kg, tudíž jsem se dostala na svou vysněnou váhu, ale víš co bylo vtipné? Nebyla jsem spokojená a pořád jsem chtěla zhubnout. Za poslední půlrok jsem přibrala dvě kila a paradoxně se cítím spokojenější, než když jsem vážila 49 kg... Život je těžký.
  Měj se krásně a těším se na další články z této série, věřím ti!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc za hezký komentář a chápu. Všechny problémy s váhou jsou složité, hlavní je nevzdávat to a dojít do bodu, kdy budeme spokojené samy se sebou :-) a jupí, konečně někdo menší než já :-))) Děkuji za podporu a pár takových dalších článků pro vás ještě plánuji :-)

   Vymazat
 8. Lucy, nie je to z Tvojej strany ani melodramatické, trápne, detinské alebo hlúpe, je to jednoducho život. Tvoj život.
  Myslím, že ťaháš za dobrý koniec povrazu a po narodení zdravej dcérky to postupne pomaly príde a ty sa dáš do poriadku.
  Je mi veľmi ľúto čím si si musela prejsť a že si stratila svoje prvé dve detičky.
  Ja sama mám (samozrejme, s manželom) dve úžasné dcéry (už 13 a temer 9 rokov), s ktorými som mala rizikové tehotenstvá. To druhé poctivo odležané od konca 3.mesiaca do 40.týždňa 23 hodín denne s nohami hore. Následkom tohto priebehu tehotenstva (okrem zdravého úžasného dieťaťa) sú autoimunitné poruchy (reflux, intolerancia bielkoviny kravského mlieka, histamínová intolerancia). Najprv brutálne schudnutie na 52 kg a následkom liečby vykŕmenie sa na neskutočných 66 kg (viem, že tá váha môže byť pre niekoho smiešna, ale pre mňa je to pri výške 163 cm a veku 43 rokov hrôza).
  Tiež som sa rozhodla pre zmenu stravy, samozrejme s mojimi obmedzeniami, na mieru zostaveným jedálníčkom. Aj keď sú to len 2 týždne, už teraz cítim zmenu, nielen váha, ale pomalinky aj centimetre. Chce to len pevnú vôľu, aspoň u mňa.
  P.S. Neviem kto povedal, že stačí dojčiť a schudneš raz dva. Obe svoje deti som dojčila spolu 5 rokov a teda na váhu to nemalo absolútne žiadny vplyv.
  P.S.2 Držím palce, aby všetko dobre dopadlo. Myslím na Teba !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No teda! Ležet celé těhotenství, to ti opravdu nezávidím, muselo to být strašně těžké, jak fyzicky, tak psychicky! Jsem ráda, že byl můj článek pochopen a že jste mě třeba poznali i z jiného úhlu pohledu.. :-) hlavně že jsou naše děti zdravé a spokojené a stejně tak i my, přese všechno čím si během života musíme projít. :-) Ženský prostě vydrží všechno :-))) Držím palce ať se brzy cítíš ve své kůži spokojená a hlavně fit, já si ještě počkám a po porodu se na to vrhnu taky! A s tím kojením souhlasím - u mě se nedělo vůbec nic :-D Děkuji! ❤️

   Vymazat
 9. Ahoj, tvoj bloga aj instagram si prezerám a čítam už nejaký ten týždeň a v úvode by som ti rada zložila zaň poklonu - krásne fotografie, príjemný a prehľadný dizajn, dobre sa čítajúce články. A ešte niečo. Som dosť intuitívny človek a veľa vecí vnímam cez pocity. No a neviem prečo, z tvojho blogu som cítila neskutocnú človečinu. Ľudskosť, ktorú si odkryla práve týmto článkom. Nie je jednoduché obnažiť sa pred cudzími ľuďmi, ísť takpovediac s kožou na trh. A kebyže len s kožou! S ranami a jazvami.
  Chcem ti len napísať...ty sa nemáš za čo hanbiť. Ani za prežité skúsenosti, ani za myšlienky nech už sú a boli akékoľvek. A ani za kilá. Všetko zažité nás posúva v živote ďalej, učí, formuje.
  Bože toľko vecí ma napáda, čo by som ti chcela napísať, ale bol by to článok dlhší ako ten tvoj :). Tak budem veľmi stručná - veľmi si ma oslovila a som presvedčená, že kým budú na svete ženy ako ty, tak nie je nič stratené. Hlavu hore, veľa radosti s miminkom a buď na seba hrdá. Si úžasná taká, aká si.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani si nedokážeš představit, jakou mi tvůj komentář udělal radost. Upřímně mě potěšil a zahřál u srdce, ať to zní jako klišé nebo ne ;-) Jsem ráda, že jsem se takhle před vámi otevřela, aspoň máte šanci poznat, kdo je za tímhle blogem a že je to taky jen ženská, jako vy všechny ostatní a že ne vše je vždy tak jak se zdá, pozitivní a bezproblémové. :-) přišlo mi neuvěřitelné množství zpráv a pozitivní odezvy a já si toho neskutečně vážím a tvůj komentář je jeden z těch nejmilejších a nejupřímnějších, aspoň to tak cítím. :-) Moc ti za něj děkuji a samozřejmě děkuji i za pochvaly na blog, fotky i články! Snažím se to dělat poctivě a pečlivě a jsem ráda, že to dokážeš ocenit a chodíš ke mně ráda!! ❤️

   Vymazat