Už dlouho jsem přemýšlela nad článkem, kde bych shrnula tipy, jak na perfektní makeup. Jak už jsem zmiňovala v některém z dřívějších článků o základech líčení, vše jsem se naučila sama, převážně z videí a blogů, a to hlavně těch zahraničních. Vyselektovala jsem tedy tipy, které sama praktikuji, mám ráda a hlavně, opravdu mám pocit, že s nimi jde líčení lépe.
*O tom, že je důležitá hydratace pleti, už určitě víte, Mně se nejlépe osvědčilo použít hydratační krém zhruba půl hodiny před samotným líčením. Krém má čas se vstřebat, ale zároveň ho na pleti ještě mám v dostatečném množství. A čím více hydratace, tím lépe.
*Velmi často přímo před samotným líčením používám různé květové, nebo termální vody. Ty používám hlavně v případě, že jsem aplikovala krém dříve a líčím se později. Dodávám tím pleti trochu vláhy navíc a mám pocit, že se pak makeup lépe zapracovává. Pokud vám to vyhovuje, určitě je lepší se namazat spíše během kratšího intervalu před líčením, než před delší dobou. Osobně si ale myslím, že pokud krém dávám minutu před makeupem, nemá dostatek času se vstřebat a navíc ho rovnou smíchávám s primerem. A zcela logicky, tak by to asi být nemělo. Krém se má do jisté míry vstřebat a primer naopak jen zůstat posazený na pleti.
*Důležitým bodem je samozřejmě i výběr správného primeru a makeupu. Nejlépe vám budou sedět ty, které odpovídají potřebám vaší pleti a vašim požadavkům. Já osobně preferuji ty hydratační, protože většina těch matujících mi zvýrazňuje suchá místa, celkově vysušuje pleť a k večeru už makeup vypadá jako maska. V poslední době jsem si oblíbila makeup Lingerie De Peau a od Guerlain také perličkovou bázi Metéorites a jak už jste mohly vidět v oblíbených produktech tak také hydratační bázi od Too Faced Hangover Primer.
*Pokud na vás makeup oxiduje, existuje v podstatě velmi jednoduché řešení, o kterém jsem se dozvěděla překvapivě pozdě. Pokud makeup nemění barvu do výrazně oranžové, stačí si koupit o odstín světlejší. Možná to zní triviálně, ale stejně jako to nenapadlo ještě před rokem mě, možná to nenapadlo i někoho z vás.. Některé makeupy totiž prostě oxidují a není to vyloženě jejich vina. Oxidace se spouští vaším pH, mastnou pletí (oleji v ní obsaženými), a nebo třeba i vlivem vzduchu a vlhkosti prostředí, ve kterém máte makeup uložený a ve kterém se pohybujete. Mohou ji také způsobit opalovací přípravky, kvůli obsahu oxidu zinku a titania. V takovém případě občas stačí dát mezi vaši pleť nebo opalovací přípravek vrstvu krému nebo primeru, který vytvoří bariéru. Pokud tedy máte klasický opalovací přípravek a makeup vám oxiduje, zkuste ho dát jako první a něj ještě hydratační krém a bázi. Účinné jsou také krémy nebo séra s vysokým obsahem antioxidantů. (Bobbi Brown Intensive Skin Serum Suplement sérum atd..)
Zoeva 103 Defined Buffer, eshop, 433,-
Guerlain Lingerie De Peau, Parfumerie/eshopy, cca 1500,-
*Jedním z hlavních bodů, aby makeup hezky vypadal a dobře držel, je jeho technika nanášení. Makeup je potřeba do pleti zapracovat opravdu důkladně, a proto je pro tento účel vhodný hustý pevný flat top štětec, nebo ještě lépe třeba Beauty Blender. S nimi makeup do pleti vtlačím a nebojím se trochu přitlačit. Díky tomu se makeup spojí s vrstvami pod ním (krémy, primery) a potažmo i s pletí a bude o trochu lépe držet i vypadat. Moje rada je, zkoušejte!
*Ať už na makeup používám štětec nebo houbičku, přestříkám je fixačním sprejem. Má to podobný efekt, jako když si sprej nastříkám rovnou na obličej. Hydrataci a v některých případech i lepší výdrž makeupu. Použít fixační sprej, nebo třeba i termální vodu, na štětec před aplikací makeupu má ještě další výhodu. Mírně namočený chlup štětce už není schopen absorbovat takové množství produktu a makeup tak nezůstává tolik ve štětci. Určitě to zkuste, třeba stejně jako já zjistíte, že najednou nepotřebujete tři pumpnutí, ale jen dvě.
*Pokud je váš makeup příliš hutný nebo krycí, o triku s pár kapkami pleťového oleje jste také už určitě slyšely. Stačí ale opravdu jen kapka nebo dvě, protože jinak by se vám mohl makeup z pleti předčasně ztrácet. Nicméně bych řekla, že tento postup není příliš vhodný zejména pro pleť mastnější, nebo kombinovanou. Pokud se vás týká tento případ, výborným trikem je naředění makeupu malým množství nějaké hydratační báze bez obsahu olejů. Báze můžete mít samozřejmě jen jako podklad, ale přimícháním kapky báze do makeupu se s spolu lépe spojí. Jen dávejte pozor, abyste nemíchaly makeupy a báze, které si spolu nebudou rozumět. Výsledkem na mé pleti je nejen snazší aplikace i hůře roztíratelných makeupů, ale zároveň i hezčí a přirozenější vzhled těch hodně krycích a hutných.
Too Faced Hangover Primer, Sephora, 790,-
Guerlain Metéorites Base, Sephora/eshpy, cca 1500,-
*Pudrování je nedílnou součástí každého mého líčení. Dřív jsem se bála pudrovat hodně, aby můj makeup večer nevypadal cakey. Proto by mě nikdy nenapadlo, používat například labutěnku, nebo Beauty Blender. V poslední době ale už nepoužívám na pudr vlastně nic jiného. Nemusíte nutně zvyšovat množství pudru, které používáte. Jde jen o to, pudr do pleti pořádně vtlačit. K tomu sice můžete použít i pevný a hustý štětec, nikdy ale nedocílíte takového výsledku. Labutěnku před použitím lehce oklepu, aby na ní nebylo produktu mnoho, a následně pudr vtlačím do míst, odkud mi makeup nejrychleji mizí. Zbytek obličeje pak opráším zbylým pudrem a použiji k tomu klidně i klasický huňatý štětec na pudr. S kvalitním transparentním pudrem se navíc nánosu nemusíte bát ani v případě, když vám ujede ruka. 😉 Mimojiné, pudry pro mě nejsou jen prostředkem k výdrži, zároveň od nich čekám vyhlazení a zacelení celého makeupu, taková ta poslední třešnička na dort. O následující snaze o rozmazání bronzeru a tvářenky na nezapudrovaném obličeji už asi ani nemusím mluvit.
La Prairie Cellular Treatment Loose Powder 1, parfumerie/eshopy, cca 2300,-
*Posledním bodem je samozřejmě fixace kompletního looku. V tomto ohledu musím říct, že recenze fixačních sprejů napříč značkami bývají velmi rozdílné. Já třeba osobně nechápu, co je tak zvláštního na fixačních sprejích Urban Decay. Osobně mi více sedí M.A.C. Fix+. V poslední době ho ale nahradil sprej od Estée Lauder Set + Refresh, který mi makeup na obličeji udrží opravdu o dost déle, než když nepoužiji nic. Obsahuje mimo jiné i elektrolyty a kofein, které pleť rozzáří a na pleti je opravdu velmi příjemný. Nemá příliš jemný rozprašovač, ale protože vidím výsledky, jsem ochotná mu to odpustit. Jakýkoliv sprej s hrubším rozprašovačem pak akorát stříkám z větší vzdálenosti. Nedávno jsem také u Dulce Candy viděla video, kde tvrdila, že dalším stěžejním faktorem pro účinnost fixačních sprejů je rychlost jejich zaschnutí. Zdá se to jako úplný nesmysl, ale rozhodně není! Po nastříkání spreje popadněte třeba časopis a chvíli se ovívejte. 🙂 Mně to s výdrží makeupu rozhodně pomohlo.
Estée Lauder Set + Refresh Perfecting Makeup Mist, butiky EL/parfumerie, 890.-
Beauty Blender, Sephora/eshopy, cca 450,-
Tyhle tipy článků bývají hodně čtené a já jsem za to moc ráda! Samozřejmě opět musím podotknout, že se nejedná o žádné převratné novinky a technické postupy, ale opakování matka moudrosti. 🙂 Třeba si i vy v mém článku najdete něco, co jste ještě nevěděly, nebo jste si zatím nenašly čas to zkusit. Jaký je váš nejlepší a nejúčinnější tip (nebo trik) na perfektní a dlouhodržící makeup? Pokud by vás tento formát článku bavil, přemýšlela jsem i souhrnu tipů na líčení očí, určitě mi dejte vědět. Těším se příště! L.
Kamila Kiliánová says
Opravdu skvělý článek, Luci! 🙂 Tvůj blog jsem si hrozně oblíbila a vždy se těším na každý příspěvek 🙂
eL Beauty Blog says
Moc ti děkuji ❤️, udělala jsi mi radost! :-))
Lenka Brestenská says
Na tento článok som sa veľmi tešila a čakala naň. Krásne fotky a veľmi zaujímavé info, ako obvykle.
Na labutienku som si veľmi nezvykla, je to zrejme aj o preferenciách; vždy som ju totiž zabudla poriadne vyčistiť /preprať keď už bola schovaná v pudre.
Beuaty Blender už dorazil zo Sephory, aj spolu s primerom od MUFE (dala som mu prednosť pred Hangover).
Minulý týždeň som si kúpila od Guerlain ich krém / bázu (oxygen alebo tak nejak) a na meteoritkovú bázu si ešte počkám, nejak sa mi toho nazhromaždilo doma príliš veľa.
eL Beauty Blog says
Já jsem se labutěnek také bála, ale je to o zvyku. Já je peru spolu se štětci. Většinou během dne moc nepudruji, takže vlastně ani nejsou ty z kabelky moc špinavé a ty co mám normálně doma, tak ty beru automaticky 🙂
Určitě dej vědět, jak si spokojená! A jako obvykle moc děkuji a jsem ráda, že článek zaujal 🙂
Nikola Kotrbová says
Úžasný článek a krásné fotky 🙂 tenhle tip článků se mi moc líbí 🙂
eL Beauty Blog says
Moc děkuji! <3
Luci says
Sakra, já nedávno jednu labutěnku vyhodila. Že stejně používám štětec. A byla docela dobrá. 🙁
eL Beauty Blog says
😀 Luci, teď jsi mě fakt pobavila :), úplně jsem viděla ten povzdech :)))
Sasha says
Já teda používala primer více, než 5let. Ted mi nedávno došel, a žádnou změnu jsem nezaznamenala :D. A miluju beauty blender, makeup pak vypadá nejpřirozeněji 🙂
eL Beauty Blog says
😀 Tak to je taky dobrý. No, pokud máš bezproblémovou – ani mastnou ani suchou pleť, s velkou pravděpodobností ti bude většina makeupů držet i sama o sobě. 🙂 Já třeba ráda používám hydratační primery, na kterých moje makeupy vypadají o něco lépe a navíc mi pak během nevznikají šupinky suché kůže pod očima, nebo na pupíncích. 🙂
Helena Březinová says
Na tento článek jsem se moc těšila! Zajímavá je ta informace s pudrem. Labutěnky jsem se vždy bála…aby mi neudělala jeden pudrový flek. Proto vždy používám štětec a jen tak jemně obličej pošimrám abych to náhodou nepřehnala. Koukám že je to o cviku 🙂 na tipy o líčení očí budu čekat 😉
eL Beauty Blog says
Já jsem se taky bála 😉 Pak jsem to viděla u několika youtuberů a zkusila to – doma. Díky kočko! <3