Krásný den! Zajímalo vás někdy, v jakém pořadí používat pečující kosmetiku? A přemýšleli jste někdy o tom, proč je to vlastně tak důležité, nebo dokonce, jestli to je tak důležité? Je mi jasné, že spousta z vás už ví jak na to, aby byla naše skincare efektivní, ale možná se tu najde někdo, kdo si přece jenom ještě není tak jistý. 🙂
Respektive, jsem si tím jistá, že se někdo takový najde, protože kdybych měla udělat seznam nejčastějších dotazů o péči o pleť, na prvním místě by byly kyseliny v pečující kosmetice a proč je používat, na druhém by byly základní kroky v péči o pleť a jaké kroky nevynechávat a na tom třetím by byly dotazy, jak skincare vrstvit a v jakém pořadí přípravky používat. A přesně na tyto otázky vám odpovím v tomto článku, ale doporučuji přečíst si i ty zmíněné dva nahoře, kde řeším akné, texturu pleti a jaké kroky ve skincare jsou podle mě naprosto nezbytné.
Skincare je alfou a omegou krásné a zdravé pleti, to už všichni dobře víme a pro jistotu si tu odložím moji velmi často používanou a dokola opakovanou frázi, že: Každý makeup bude vypadat jen tak dobře, jako vypadá pleť pod ním.
Je důležité si uvědomit, že pokud vaše pleť není v top stavu, ani makeup nebude vypadat top. Často mi totiž chodí dotazy typu, jaký makeup nezvýrazňuje suché šupinky na pleti a moje odpověď vždycky zní, že pokud šupinky na pleti jsou, více či méně je zvýrazní každý makeup. Řešením totiž není najít makeup, který je nebude zvýrazňovat, řešením je v první řadě se suchých šupinek zbavit.
1. Správné pořadí
Abych vám stručně vysvětlila, proč je důležité správné pořadí, dám vám jednoduchý příklad. Představte si pleť jako sítko a vy se snažíte prosypat „dovnitř“ co nejvíce produktů, které ovšem nemají stejnou velikost. Pokud vám větší kousky sítko zanesou, menší kousky už nepropadnou a to nechceme. Proto se na sebe pečující produkty skládají vždy od té nejlehčí textury až po tu nejhutnější. Akorát se tedy nebavíme o velikosti produktů, ale o velikosti molekul, takzvané molekulární hmotnosti. Čím je molekula v produktu menší, tím větší šanci má dostat se hlouběji do pleti a proto jde produkt s nejmenší molekulární hmotností / hustotou jako první.
Pokud tedy používáte lehký přípravek, třeba sérum, až po hutnějším krému s obsahem olejů, velmi se tím snižuje účinnost produktu, protože se přes vrstvu krému nedostane k pleti.
2. správný produkt
Zjednodušeně řečeno existují dva typy produktů, ty co hydratují (zvlhčující látky jako je kyselina hyaluronová, glycerin, med, aloe, AHA kyseliny, propylen glycol…) a ty co uzamykají hydrataci v pleti (vazelína, bambucké máslo, pleťové i minerální oleje, ceramidy, dimethicone…). Například vazelína, což je v podstatě minerální olej, nedokáže hydratovat, pouze udělá nepropustnou vrstvu, takže pokožka pod ní neztrácí hydrataci a pokud je hydratovaná, vydrží tak po delší dobu. Pokud ale hydratovaná není, může ji takový produkt, který sám o sobě není hydratační pomoci jen krátkodobě, do doby, než se vazelína setře. V praxi to znamená, že chcete jako první dát všechny hydratační produkty a pak až ty, co uzamykají.
Nemusíte se děsit, že teď budete zkoumat, jestli váš krém hydratuje, nebo uzamyká, většina krémů totiž dělá oboje. Pokud používáte produkty bez obsahu oleje, vždy musí přijít pod ty olejové. Hydratace je proces, kdy buňky v pleti mají dostatek vody a jsou díky tomu větší – pleť je vypnutá a pružná. Uzamknutí hydratace pak spočívá v tom, aby voda v buňce zůstala co nejdéle a v co největším množství a díky nim je pleť jemná a měkká.
Pokud je pleť dehydratovaná, potřebuje složky jako kyselina hyaluronová a glycerin, které dokážou navázat vlhkost a držet ji v pleti a pleť suchá potřebuje nejen hydrataci, ale i právě uzamknutí a o to se v kosmetice starají oleje – ať už ty minerální, nebo přírodní / rostlinné. Za nejlépe uzamykající složky jsou stále považovány vazelína a z přírodních bambucké máslo.
Pokud máte normální, nebo mastnou pleť, vaše vlastní kůže má dostatek mazu (lipidové bariéry) která uzamyká vodu v pleti, vlastně si vyrábí takový vlastní pleťový olej na uzamknutí hydratace. Pokud používáte pouze krémy, nikoliv hydratační produkty, vaše pleť může být dehydratovaná. A to platí i v případě, že máte pleť velmi suchou a používáte pouze hydratační produkty, které nedokážou dostatečně uzamknout vodu v pleti a kvůli nedostatečné vlastní tvorbě kožního mazu / lipidové bariéry, buňky neudrží vodu a pleť je suchá a zároveň dehydratovaná. Je to trochu alchymie, uznávám, ale pevně doufám, že vám s tím tímto článkem trochu pomohu. 🙂
OLEJ NENÍ VODA! Mastná pleť neznamená hydratovaná pleť. Hydrataci získáte z produktů na bázi vody, o relipidaci, – obnovení ochranné kožní bariéry se starají krémy s obsahem tuků / olejů. Aby byla pleť krásná, zdravá, vypnutá a jemná potřebuje oboje, vodu, i olej.
3. Jak si poskládat péči o pleť správně za sebou
Úplně první kroky jsou podle mě odlíčení a čištění pleti. V tomto článku jsem vám shrnula šest naprosto základních pečujících kroků, které jsou podle mě stěžejní. Double cleanse není vyloženě nutné dělat i ráno, ale večer si na něj čas najděte. Ráno stačí skincare začít třeba micelární vodou, která by v pořadí patřila do druhého kroku, čištění pleti, ale nezapomeňte ji opláchnout vodou.
Teď když už víte technické záležitosti a proč záleží na hustotě a textuře produktů a jaký je rozdíl mezi produkty co hydratují a těmi co chrání pleť a hydrataci uzamykají je čas na konkrétní kroky péči o pleť.
- Tonikum nebo pleťová voda je první krok po čištění a odlíčení pleti. Jedná se v podstatě o vodu, takže to nejlehčí složení a nejnižší molekulární hmotnost produktu, takže musí být co nejblíž pleti. Vyrovnává pH pleti, které může být změněné mytím a připravuje pleť tím, že ji změkčí a další produkty se mohou lépe vstřebat.
- Kyseliny, pokud je máte samostatně třeba od The Ordinary, přijdou na pleť buď místo tonika, nebo po toniku před esencí. Pokud máte kyselinové tonikum, máte v podstatě tyto dva kroky v jednom.
- Esence / lotion je druhý krok, dělá v podstatě to samé jako tonikum, bývá to také voda, ale může být nepatrně hustší, nebo gelová a většinou dokáže velmi dobře hydratovat a ještě o trochu víc pleť připraví na vstřebávání další skincare. Na podobném principu fungují i termální vody, kromě zklidnění a hydratace pomáhají dalším produktům lépe se vstřebat. Použít je můžete kdykoliv během péče, ale zařadila bych je hlavně na místo esence.
- Treatment, lokální péče a koncentráty už jsou většinou přípravky, které mají tekutější až krémovou, nebo gelovou konzistenci, takže jsou hutnější než tonika a esence, ale lehčí než séra. Koncentrovanou péči, třeba na pupínky nebo na pigmentové skvrny je potřeba dostat k pleti co nejblíž. Aby mohly fungovat, musí se dostat hlouběji do pleti a pokud je dáte přes krém, který dělá na pleti bariéru, vstřebávání vám rapidně klesne a pak se může stát, že vám tyto produkty prostě vůbec nefungují.
- Séra na pleť už bývají hutnější, ale stále lehké krémy a gely, které rozhodně patří pod krém. Bývají plné aktivních složek a ty opět se svou nízkou molekulární hmotností patří co nejblíže k pleti, aby mohly fungovat. Většinou obsahují právě i hydrataci, takže pokud je dáte až na krém, platí to samé jako u lokální péče a koncentrátů, budou se hůř vstřebávat a nevyužijete jejich plný potenciál.
- Oční séra a oční koncentráty jsou už podle názvu lehčí než oční krémy a proto jdou jako první na oční okolí a pozor, pokud se jedná opravdu o oční koncentrát, nebo oční sérum (Eye serum, Eye concentrate, Eye Treatment…) je možné, že takový produkt neobsahuje složky pro uzamknutí pleti a dodávají pouze péči a hydrataci! Takže pokud na ně nedáte ještě klasický oční krém, který vytváří ochranou bariéru, můžou vám samostatně oční okolí dokonce vysušit! Viz bod číslo 2 – Správný produkt.
- Oční krém patří tedy na oční balzámy, séra a koncentráty a nebo ho samozřejmě můžete používat samostatně. A protože oční krémy bývají svým složením lehčí než klasické krémy na pleť, aby víc vyhovovaly citlivému očnímu okolí, vždy přijdou na čistou pleť a rozhodně patří pod klasický pleťový krém, nikdy ne na něj.
- Pleťové krémy bývají předposledním pečujícím krokem, můžou mít různé textury, mohou obsahovat různé pečující složky a mohou mít i velmi dobré hydratační schopnosti. Jejich hlavních úkolem ovšem je uzamknutí hydratace a uzamknutí toho všeho, co už jste si na pleť dali. Fungují jak jako ochrana pleti, tak jako ochrana aplikovaných produktů, aby na pleti zůstaly co nejdéle. Brání ztrácení hydratace z buněk pleti, mohou obnovit ochrannou lipidovou bariéru, zabraňují okolnímu prostředí a nečistotám, aby se dostaly až k pleti. Kvalitní krém je základ.
- Úplně poslední krok ve skincare jsou pleťové oleje. Ty v podstatě fungují zejména jako prostředek k uzamknutí hydratace pleti a vytvoření bariéry. Molekuly olejů jsou tak velké, že nedokážou prostoupit do žádné vrstvy pleti a pouze sedí na ní. Pokud se jedná o komplexnější oleje nebo séra, mohou být ve složení i produkty podporující hydrataci, ale primárně jsou určené k ochraně pleti, proto jsou spíš vhodné na pleť opravdu suchou (nikoliv dehydratovanou, ta potřebuje vodu) a to je i důvod, proč citlivější pleti se sklony k akné mohou způsobit pupínky – molekuly jsou tak velké, že pleť skrz ně nemůže dýchat a nemůže se přirozeně uvolňovat kožní maz. Což vede k ucpaným pórům a tedy k pupínkům. Existují oleje i přípravky, které naopak problematické pleti sedí a zmiňovala jsem je v článku se základními kroky ve skincare.
- Pokud používáte peeling nebo masku, jejich zařazení je podle jejich účelu. Peeling přichází na řadu po odlíčení, buď místo čistícího gelu, nebo před ním. Zbaví pleť manuálně starých kožních buněk, jen opatrně s ním, protože pokud není dostatečně jemný, nebo je příliš agresivní, může pleť poškodit. I proto je dobré ho následně jemně smýt nějakým čistícím gelem.
- Masky které se smývají (třeba čistící masky) by měly přijít po odlíčení a nejlépe i po odlíčení a umytí pleti čistícím gelem, aby mohly fungovat aktivní složky a dostaly se k pleti. Pokud je pleť odlíčená a vyčištěná, maska bude fungovat určitě lépe, než když ji dáte na pleť, na které jsou stále zbytky makeupu. V tomto kroku se také používají všechny ostatní masky, které se z pleti smývají, včetně například peelingových. Právě proto, že se z pleti smyjí, patří před všechno ostatní, co na pleti chceme nechat.
- Hydratační masky většinou obsahují vyšší koncentraci účinných látek (plátýnkové masky), ale neuzamykají v pleti hydrataci, takže přijdou na řadu před sérem nebo místo něj. Nemusí se tudíž ani oplachovat protože se jedná v podstatě o sérum, na maskách je to dost často i napsané. V pořadí jsou tedy buď před sérem, nebo místo něj a přes ně se pak dává krém.
- Noční masky bývají velmi hutné a velmi výživné, pokud se to tak dá říct. V podstatě fungují jako opravdu intenzivní noční krém se spoustou uzamykajících složek, takže se používají místo nočního krému, nebo na něj. Pokud se vám noční maska a vlastně i noční krém z pleti drolí, nebo si ji komplet setřete do polštáře, možná to znamená, že jste si jí dali moc a možná vaše pleť zase až tolik intenzivní péče nepotřebuje. I noční maska by se měla vstřebat natolik, že sice na pleti udělá silnou a znatelnou vrstvu, která zabraňuje ztrátě hydratace, ale víceméně se do pleti vpije. Pokud se tak neděje, je její používání zbytečné, na polštáři už vám totiž moc neposlouží. 🙂
- Krémy s SPF jsou konzistencí také velmi hutné a protože je na pleti potřebujeme v relativně silné vrstvě, přijdou na řadu jako poslední. Je to i proto, že jejich hlavní úloha je vytvořit ochranou vrstvu na pleti, bariéru mezi pletí a světelnými paprsky. I proto se dost často SPF objevuje v makeupu a tónujících krémech.
Je mi jasné, že ne všichni používáme úplně všechny body. Ale připravila jsem pro vás seznam, který si můžete stáhnout a vytisknout a ve kterém najdete úplně všechny skincare kroky v pořadí, ve kterém vám budou nejlépe fungovat. Vy si jen vyškrtnete ty kroky, které nepoužíváte, nebo až příště budete přemýšlet, kdy použít třeba textilní plátýnkovou masku, stačí se mrknout. 🙂
A to by bylo asi vše, co dnes zvládneme. Bylo toho hodně, uznávám. 🙂 Když jsem s kosmetikou začínala já a zejména s tou pečující, marně jsem hledala takové články v češtině a tak jsem ráda, že jsem se během posledního roku rozhodla začít psát tuhle basic sérii o základech skincare. I když si teď tedy nejsem jistá, jestli jsou moje články zas až tak basic.. ha ha. Ale tahle jednoduchá tabulka určitě ano, tak doufám, že se vám třeba bude hodit. 🙂 Krásný den!
Lenk says
Dobrý den,
děkuji moc za článek. Hned jsem se v tom zorientovala.
Jen bych měla jeden dotaz prosím. Mohu použít denní krém a na to krém s SPF?
Děkuji moc 😊
Lucie.wink says
ano, určitě 🙂
saveonbeauty says
Jeden z najužitočnejších článkov, aké som kedy na blogoch čítala! A že ich nebolo zrovna málo… 😀
Síce to v podstate neboli pre mňa nejaké extra novinky, ale určite to niečo dalo aj mne, starej korytnačke :))).
Kabrnka says
Milá Lucie, děkuji, děkuji, děkuji 🙏 byla jsem ztracená v tom nepřeberném množství a druzích skincare. Vůbec jsem nevěděla postup co na co, kdy oční krém, kdy sérum, kdy krém. Váš návod mi můj problém vyřešil 😎 už je na tiskárně 🔝🔝🔝 Přeji krásné dny a budu se těšit na Vaše další boží články 👌🏼❤️ Renáta
Snehobila says
Tohle bylo potřeba jako sůl, moc děkuji!
Lucie.wink says
Jé to mám radost ♥️
Katka says
Děkuji za článek. Mimo téma…neznáš něco, co by opravdu fungovalo na černé tečky?
Lucie.wink says
Double Cleanse – dvojí čištění pleti a kyseliny 🙂 psala jsem o tom třeba v tom článku v kyselinách 🙂
Nikola says
Skvělý článek, já mám po odlíčení cca 5 kroků, ten seznam mě trosku vyděsil 😀😀😀
Lucie.wink says
To ale vůbec! Ten seznam prostě je většina přípravků, co se může použít. Málokdo používá všech sedmnáct kroků, ale nevím, které konkrétně zrovna ty a které někdo jiný, tak tam jsou všechny ve správném pořadí a když někdo neví, tak se podívá kdy to má použít a přeskočí přitom ty, co nepoužívá 🙂
Ola S. says
Skvělý článek ☺️.. Přesně jak píšete na začátku – makeup na špatné pleti nikdy nebude dokonalý.. Takže se postupně zaměřuji na skin care produkty místo dekorativky, ale flákám to občas, hlavně tedy pořád tápu a hledám co bude pro mě nejlepší .. No a přiznávám se, že mě váš článek před chvílí zvedl z postele a šla jsem ještě rychle dokončit mou novou „skin care rutinu“ podle vašich tipů 😀.. Děkuji
Lucie.wink says
Není zač a já děkuju 🙂 ♥️
Evča says
Tak tenhle článek je naprosto dokonalej!!! 🙂
Moc děkuju za podrobné vysvětlení jednotlivých kroků a shrnutí v tabulce je super nápad. Přesně tohle jsem potřebovala, takže pro mě článek jako na zavolanou 🙂 Super obsah, foto… no prostě mám fakt radost 😀
Lucie.wink says
Děkuji, děkuji ♥️ jsem ráda, že článek splnil svůj účel 🙂
Irča says
Paráda, to jsem potřebovala. Konečně vím, kde jsem dělala chyby. Je to zatím nejpřehlednější článek a pro mě nejlepší návod na skincare, co jsem četla. A to už jsem jich četla opravdu hodně. Díky moc
Lucie.wink says
jéé díky 🙂