Už jste někdy přemýšleli o tom, podle čeho si vybíráte parfém nebo vůni? Je to čistě podle parfemace a složek, podle výdrže, nebo podle toho, jak moc je unikátní, jedinečný, niche a podle ceny? A ještě důležitější otázka, víte proč na vás vůně dobře drží a jak to, že na vás vůně voní jinak? Spousta otázek a na všechny se vám dnes pokusím odpovědět. 🙂
Tom Ford Lost Cherry
- Top: třešeň, mandle, likér
- Middle : třešeň, růže, jasmín, švestka
- Base: Peru balsam, fazole Tonka, santalové dřevo, cedr, benzoiny, skořice, vanilka, pačuli, hřebíček
- Intenzita: 4/5
- Výdrž: 3,5/5
- Kompozice: 5/5
- Koupíte tady
Můj nový YouTube kanál tady!
Snad nejčastější vlastnost, o které se ve spojitosti s vůněmi mluví, je jejich výdrž. Často jsem si o svém oblíbeném parfému přečetla, že vůbec nedrží, i když na mně drží dobře. Jeden z nejčastějších omylů totiž je, že lidé nosící parfém chtějí jeho vůni cítit po celý den. To ovšem dost často není možné, protože náš nos si na vůně zvykne a během dne jak pak už nevnímáme.
Nejjednodušší test, jestli na vás vůně opravdu drží nebo ne, je zeptat se na názor třeba partnera nebo kamarádky. Sama jsem si občas říkala, že už vůni vůbec necítím a pak mi někdo o pár hodin později řekl, že krásně voním a co že to mám za parfém.. 🙂
Další důvod, proč vůně lidově řečeno nedrží, je nedostatek hydratace. Je to jako se stíny, budou lépe držet na očích, pokud pod ně dáte primer. Zkuste se namazat, dobře pokožku hydratovat a klidně něčím mastnějším na ta místa, kde se budete vonět. Lepší je ale hydratovat celé tělo samozřejmě. 🙂 Na suché pleti totiž vůně drží mnohem méně, než na mastné.
tip: když použijete stejnou parfemaci sprchového gelu a tělového mléka, jako máte vůni, podpoříte tím její intenzitu i výdrž a vůně se nebudou mezi sebou přebíjet.
*Dior Joy by Dior
- Top: bergamot, mandarinka
- Middle: růže, jasmín, černý rybíz
- Base: santalové dřevo, cedr, bílé pižmo, pačuli, benzoiny
- Intenzita: 3/5
- Výdrž: 4/5
- Kompozice: 4/5
- Koupíte tady
Často se také zapomíná na fakt, že ne každá voňavá složka voní stejně intenzivně a stejně dlouho a také záleží na kompozici vůně. Jsou složky, které drží dobře a celý den, jako jsou třeba ambra, pižmo, kadidlo, santalové dřevo a tak dále. Některé z nich dokonce dokážou zpomalit vypařování ostatních složek a parfém tak vydrží déle vonět. Proto jsou většinou v základu / Base Notes.
Naopak ovocné složky vyprchávají velmi rychle a to se týká některých květinových. Právě proto jsou květinové a ovocné vůně označované jako lehčí, protože nejsou tolik intenzivní a vydrží na kůži vonět jen pár hodin. Jestli to jsou hodiny dvě, nebo šest, záleží na tom, jestli je v základu nějaká složka která jim pomůže vydržet déle a samozřejmě je opět velmi důležitá i celková kompozice.
Top notes / vrchní tóny – složky, které parfém otevírají a cítíte je jako první, většinou určují směřování vůně, na které navazují ostatní složky
Middle notes / Heart / střední tóny – hlavní složky, které cítíte nejdéle a určují velkou část celkového dojmu z kompozice
Base notes / základní tóny – základ vůně, který ji „drží“ pohromadě a udržuje ji déle vonět, také rozvíjí pozdější akordy
*Carven Dans Ma Bulle EDT
- Top: hruška, mandarinka, liči
- Middle: mandle, pivoňka, heliotrop
- Base: bílé pižmo, santalové dřevo, iris
- Intenzita: 3/5
- Výdrž: 3/5
- Kompozice: 3,5/5
- Koupíte tady
Na oblečení vydrží většina vůní mnohem déle než na kůži. Je to proto, Že se během dne vůně na kůži zahřívá a uvolňují se vonné složky, také se potíme a vůni si z kůže stíráme. Na oblečení se ale nikdy nerozvine vůně do plna, tomu pomáhá právě teplo lidské kůže, které otevře všechny vonné tóny. Pokud máte tedy vyšší teplotu, s nadsázkou řečeno, nebo třeba sportujete, s velkou pravděpodobností na vás vůně drží kratší dobu, i když o to intenzivněji může vonět.
Také o sebe nikdy netřete zápěstím poté co se navoníte. Třením vzniká teplo (fyzika třetí třída, ha ha), které je vyšší než běžná teplota těla a tím pádem se uvolní mnohem víc vonných složek hned po aplikaci, což také výrazně ovlivní výdrž a často to vídám u spousty lidí.
Já osobně vůně na roční období nerozděluji, I když je pravda, že v létě nosím nejradši ovocné a kokosové. 🙂 Za to si myslím že je důležité, rozdělovat vůně na den a na noc. Parfém je intimní záležitost, kterou by alespoň přes den neměl cítit každý kolega v práci. Na druhou stranu, pokud i s těžkým a intenzívním parfémem budete nakládat opatrně (stříknout před sebe do prostoru a projít se obláčkem), můžete vaši oblíbenou vůni nosit prostě kdykoliv.
*Schotch & Soda Scotch & Soda Women
- Top: bergamot, citron, aldehydy
- Middle: lotus, růže, brambořík
- Base: guajak, santalové dřevo, pižmo
- Intenzita: 3,5/5
- Výdrž: 4/5
- Kompozice: 5/5
- Koupíte tady
Pokud vás z parfémů a vůní bolí hlava, může to být kvůli některým složkám. Ne kvůli konkrétní vůni, třeba vůni růže, ale složkám, ze kterých je vyrobena. Vůně obsahují stovky až tisíce různých složek a pravděpodobně můžete být citlivý na některé z nich. Na obalech vůní se musí uvádět složky, které jsou jen v určitých procentech. Pokud je koncentrace menší než určené procento, uvádět se nemusí.
I proto ráda doporučuji vůně Jo Malone, protože mají složek doslova jen pár (jednotky až desítky) a všechny jsou uvedené ve složení. Což je takový můj malý tip právě pro ty z vás, kdo na bolest hlavy z vůně trpí. Skočte si pro pár vzorků a třeba zjistíte, že vám opravdu vadí jen něco ve složení, ne vůně obecně.
*Jo Malone Star Magnolia
- Top: citron, zázvor, perila
- Middle: magnolie, neroli
- Base: cedr, jantar
- Intenzita: 3,5/5
- Výdrž: 3/5
- Kompozice: 4/5
Pokud si pořídíte vůni, kde ve složení budou jen samé květiny a ovoce, z podstaty věci nemůžete čekat dlouhou výdrž a je jen na vás, jestli vám taková vůně stojí za koupi. Pokud na mně květinová vůně vydrží tři, čtyři hodiny, považuji ji za dobrou. Snad jsem i někde četla, že průměrná a zcela normální délka vůně je šest hodin, protože se předpokládá, že po šesti hodinách vyměníte denní vůni za večerní, nebo se prostě půjdete osvěžit a aplikujete vůni znovu. 🙂 – co je na tom pravdy ovšem nevím. 🙂
Kvalitní vůně se nemusí nutně vyznačovat extrémně dlouho vydrží. Jde také o kompozici, emoční zážitek, pocit luxusu… Chápu, že pro běžného uživatele nemá zas až takový význam, že si známý parfumér nechává zvlášť pěstovat květy, které někdo ručně sbírá za úsvitu jeden den v měsíci #truestory, ale pro mě to má své kouzlo. Líbí se mi když za vůní je i příběh, složky a esence v něm jsou kvalitní, na vysoké úrovni a často jedinečně zkombinované a osobně mezi vůněmi vnímám velké rozdíly.
*Dior Sauvage Parfum
- Top: bergamot, mandarinka, elemi
- Middle: santalové dřevo
- Base: fazole Tonka, kadidlo, vanilka
- Intenzita: 4/5
- Výdrž: 4/5
- Kompozice: 4,5/5
- Koupíte tady
U vůní také záleží na jejich stáří a na tom, jak jsou skladované. Vždycky lépe voní parfém který je čerstvý. Doporučuje se skladovat je ve tmě a úplně nejlíp i v chladu. Dokonce jsem u někoho četla, že parfémy skladuje v lednici. 🙂 Ať to zní jakkoliv bláznivě, vliv to mít určitě bude.
Nemusíte si nutně pořizovat ty nejdražší parfémy z niche parfumerií. Hlavní je, aby se vůně líbila vám, neobtěžovala vaše okolí a aby když se s ní navoníte, vzbuzovala příjemné pocity. Protože, ruku na srdce, dost žen i můžu vnímá vůni jako nutnost, aby aspoň nějak voněli, a přitom se připravují o zážitek. 🙂
*Mugler Angel Eau Croisiere
- tóny: grep, mango, sorbet, černý rybíz, pačuli, pralinky
- Intenzita: 4/5
- Výdrž: 4/5
- Kompozice: 4,5/5
- Koupíte tady
Zaměřujte se při výběru nejen na cenu a jednotlivé složky, ale na celkovou kompozici. Pokud máte rádi vůni bílých květin (lilie, jasmín…) jinak budou vonět s ambrou a jinak s citrusy nebo aldehydy. Na každém také vůně bude vonět trochu jinak. Může za to jak právě tělesná teplota, tak také pH pleti a hormony. I proto je nejlepší vzít si vzorek domů, navonět se a zkoušet vůně delší dobu.
I když nakupujete vůně přímo v parfumerii, první co ucítíte jsou vrchní tóny, které ovšem voní jen prvních pár minut, maximálně půl hodiny. Nejdéle ucítíte střed / srdce vůně, samozřejmě v kompozici se základem. Můžete si také najít všechny jednotlivé složky vůně, abyste věděli, co vám třeba v některých vůních vadí a co se vám naopak líbí. Dnes už není problém vygooglit si, jak jednotlivé složky voní. Výborný přehled má moje oblíbená Fragrantica.
*Mugler Aura Sensuelle
- Top: listy skořice, gardénie
- Middle: zelené tóny
- Base: bílé pižmo, santalové dřevo
- Intenzita: 4/5
- Výdrž: 4/5
- Kompozice: 4,5/5
- Koupíte tady
Všichni v mém okolí už moc dobře ví, že já si to s vůněmi užít umím. 🙂 Taky proto jich mám v současné době okolo sedmdesáti.. Navoním se a pak se chvíli blaženě vznáším na obláčku a rozplývám se nad dokonalou kompozicí, ha ha. 🙂 A pak mám radost vždy, když na sobě vůni během dne na chvíli ucítím, nebo když mi ji někdo pochválí. 🙂
Jak to máte vy?
*PR vzorky – produkty zaslané k nezávazné recenzi – O mně
**Hodnocení kompozice, výdrže a intenzity je moje subjektivní
Super says
Toto je opravdu výborný článek. Mívám velký problém vybrat vůni se kterou bych se cítila dobře. Hlavně parfumerie jsou vždy tak převoněné, a když zkouším vůně,tak po pár parfémech mě začíná bolet hlava a nos už není schopen rozlišovat…momentálně mám oblíbený nomad chloe a pak perceive z avonu (to je skoro stálice 😉 a moc mě láká jo malone. Ještě jednou díky,ráda si čtu tady na blogu.
Angie says
Ahoj Lucka
Milujem parfémy, cítim pri nich presne to čo ty ❤ a zrejme by som mala skúsit aj Jo Malone parfémy 😉
Lucie.wink says
Určitě zkus :)) ❤️
Nikky says
Luci, moc děkujeme za tak obsáhlý a vyšperkovaný článek plný skvělých tipů a rad! Dozvěděla jsem se dost informací, o kterých jsem neměla ani páru a alespoň si mám proč klepat na čelo, proč mi spoustu vůní třeba nevonělo, nedrželo apod. 🙂
Já jsem sice naopak člověk, co střídá maximálně dva parfémy, ale i s tím jsem doposud měla docela problém 😀 Až teprve před měsícem jsem si dala tu práci a zaměřila se na to, co by mi opravdu sedělo, zkoušela tu vůni delší dobu dle vzorku a poznala tak, že to nejspíš bude má stálice 🙂 A vida – drží jako přibitá, na kůži i po sprše, na oblečení x dní, dokonce i příteli vyhovuje a potvrdil, že vůně je intenzivní, ale ne nijak vtíravá. Věřím, že jsem konečně došla do cíle a nemusím nosit něco, z čeho bych měla špatný pocit. 🙂
Hanka says
Ahoj,
pěkný článek, hezky a jasně popsané. Sice jsem nakonec vše znala, ale to nevadí:-) Jinak jsem ráda, že je taky někdo, kdo má více než dvě vůně, protože já mám taky pár desítek a vždy když mi nějaká dojde, potřebuji doplnit sbírku něčím novým, že?:-) Jinak bych řekla, že cena není nejdůležitější. Mám doma vůně za dvě stovky a taky za několik tisíc a voní mi oboje:-)
Jojo says
Nejlepší článek o vůních, co jsem četla za dlouhou dobu 😍 Manžel mi vždycky kupuje parfémy přes internet bůhví kde, po čase to prostě nevoní, nikdy mě nenapadlo, že parfémy se kazí… Vezmu to holt do vlastních rukou 😀 Snad překonám svůj respekt k parfumeriím 🤦🏼♀️ Díky za článek, opravdu je vymazlený.
Lucie.wink says
Děkuju moc! Jsem ráda, že se článek líbí! A z parfumerií fakt není důvod mít strach 🙂
Dana says
Nádherně napsaný článek, miluji vůně, celý můj život je miluji a když občas ucítím na někom vůni, kterou jsem nosila vrátí mě nostalgicky do toho času 😇
Lucie.wink says
Moc moc děkuji 🙂 taky to tak s vůněmi mám 🙂
Sandra says
Moc hezky napsaný článek. Lucko, co si myslíš o koupi parfémů přes internet? Je podle tebe v parfém rozdíl pokud je z eshopu a nebo z parfumerie? Děkuji Sandra
Lucie.wink says
Parfémy bych vždy kupovala od oficiálních distributorů. Tam je záruka, že je zboží „čerstvé“, že je určené pro náš konkrétní trh a že bylo dobře skladované. Špatný / starý parfém může změnit barvu, může vonět míň a jinak – nemusí to být nutně fake ale děje se to velmi často. Když si počkáš na slevu v Sephoře nebo Douglasu, bude tě parfém stát stejně nebo spíš míň než na notinu a podobně. Tak proč riskovat a podporovat neoficiální prodej?
Eliška H. says
Bože tak tohle je ten nejkrásnější článek o vůních a dozvěděla jsem se tolik nového! Díky ti ♥
Lucie.wink says
Jé tak to mám radost! Já jsem nad tím strávila tolik času, že jsem až trochu litovala, že to píšu 😀